BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Bota

Rikthehen “përçarjet” në NATO, Hungari pengon Suedinë të anëtarësohet, ja pse Viktor Orban ndryshoi sërish mendje

Rikthehen “përçarjet” në NATO, Hungari pengon

Nuk është "e sigurt" që Hungaria duhet të miratojë ratifikimin e pranimit të Suedisë në NATO, tha kryetari i parlamentit hungarez për televizionin lokal HirTV gjatë fundjavës, duke sinjalizuar një vonesë të mundshme të mëtejshme në proces. Procesi i ratifikimit të Hungarisë ka ngecur në parlament që nga korriku i vitit 2022 dhe Budapesti ka shprehur shqetësim për anëtarësimin e Suedisë në NATO për shkak të kritikave të politikanëve suedezë për khimin demokratik të Hungarisë. Dy vende anëtare, Turqia dhe Hungaria nuk e kanë ratifikuar ende ofertën e Suedisë për t'u anëtarësuar në NATO."Ne nuk kemi nevojë për një aleat që ka një mendim të tillë për ne," tha Laszlo Kover. Ai i referohej një filmi të shkurtër arsimor suedez për studentët, që kritikon gjendjen e demokracisë në Hungari. Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto i ka dërguar tashmë një letër të hapur kolegut të tij suedez në të cilën thekson se kërkesa që parlamenti hungarez të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO dhe sulmi ndaj demokracisë hungareze janë reciprokisht kontradiktore. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dha dritën jeshile për pranimin e Suedisë në NATO në samitin e aleancës në Vilnius në korrik.Suedia dhe Finlanda aplikuan për NATO vitin e kaluar pas pushtimit rus të Ukrainës. Finlanda mori dritën jeshile në prill, por Suedia frenohet nga Turqia dhe Hungaria. Budapesti ka thënë se do të miratojë anëtarësimin e Suedisë sapo Turqia ta bëjë këtë. Sakaq, Hungaria është kritikuar vazhdimisht nga Bashkimi Evropian për rënien e demokracisë në vend prej vitesh. Shtatorin e kaluar, një raport nga Parlamenti Evropian tha se ishte kthyer në një "autokraci zgjedhore".