BREAKING NEWS

“Ka për ta parë qirje Qirjako Micotaqis”/ Nuk përmbahet Artan Hoxha, i bën kërkesën e papritur kryeministrit Rama për situatën në Kakavijë: Pse, vetëm greket i ha COVID-19?!

“Ka për ta parë qirje Qirjako Micotaqis”/ Nuk
x

Bota

Rikthim në kohë/ Ja fillimet e Angela Merkel në jetën politike përkrahë Helmut Kohl, si arriti të bëhej gruaja më e pushtetshme e botës!

Rikthim në kohë/ Ja fillimet e Angela Merkel në jetën
Këto dy foto janë sa 2 mijë fjalë. Në foton e parë në të djathtë ndodhet ish-kancelari legjendar i Gjermanisë, Helmut Kohl, dhe në të majtë kancelarja aktuale, Angela Merkel, një produkt politik ekskluziv i tij. Kancelar dhe kryetar i CDU, që nga viti 1982 deri në vitin 1998, Kohl quhet ndryshe edhe kancelari që bashkoi dy Gjermanitë dhe të vetmin krahasim e bëjnë me Otto von Bismark.
 
Ishte Helmut Kohl ai që afroi Angelan nga Gjermania Lindore të bëhej pjesë e organeve të larta politike dhe më pas ministre në kabinetin e tij. Dhe një ditë ajo arriti majën, duke u bërë kancelare, e para femër në historinë e Gjermanisë. 
 
Dhe çfarë kancelare se. Revista amerikane “Time” e ka shpallur disa herë gruaja më e pushtetshme në botë, por edhe njeriu më i pushtetshëm në botë. Natyrisht, Merkel nuk e arriti këtë pushtet dhe sukses politik duke qëndruar nën sqetullën e Helmut Kohl. 
 
Ajo gjithnjë ka shprehur mirënjohjen dhe respektin më të madh ndaj tij, duke e cilësuar arkitektin e Gjermanisë së bashkuar dhe të BE. Analistët dhe historianët shprehen se ka diçka të ngjashme në politikën qeverisëse të Merkel me atë të Kohl (Fotoja e dytë, Kohl i ulur në karrigen me rrota, duke i puthur dorën kancelares Merkel), por ajo asnjëherë nuk e drejtoi partinë dhe Gjermaninë nën trysninë, ndikimin apo edhe linjës së asaj që mendon aktualisht Helmut Kohl.