Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rreth 40 mijë trupa ruse ndodhen në kufi me Ukrainën

Rreth 40 mijë trupa ruse ndodhen në kufi me Ukrainën

Postuar: 14/04/2014 - 09:15

Departamenti i Shtetit i SHBA-ve bën me dije se rreth 30 deri në 40 mijë trupa ushtarake rusë, vazhdojnë të qëndrojnë në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës, pavarësisht paralajmërimit të Moskës dhe do të urdhërojë tërheqjen e pjesshme të tyre.
 
Të dhënat janë bërë publike të dielën. Të dhënat nga Departamenti i Shtetit, hedhin poshtë pretendimet e Rusisë se, agjentët e saj nuk janë aktiv në Ukrainë.
 
Sipas tyre, ndërhyrja e së shtunës nga ana e separatistëve pro-rusë në Ukrainë, ishte një operacion i koordinuar dhe profesional që u krye nga persona me uniforma të maskuara, që nuk kishin simbole por që ishin të armatosura me armatim rus. Departamenti hedh poshtë zotimet e Rusisë që ka bërë me dije se nuk do të përdorë gazin si një armë. Departamenti ka vënë në dukje ngritjen e çmimit për 80 për qind ndaj Ukrainës, vetëm brenda dy javëve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/06/2019 - 15:19

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov duke komentuar mos marrëveshjet në aspektin historik, konkretisht për identitetin e Goce Dellçevit në mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë th

Postuar: 26/06/2019 - 09:07

Deklaratave të presidentit iranian Hassan Rouhani, i cili komentoi sanksionet e fundit të imponua

Postuar: 26/06/2019 - 07:26

Presidenti amerikan Donald Trump ka përshkallëzuar dje kërcënimet e përdorimit të forcës kundër I

Postuar: 25/06/2019 - 19:58

SHBA, Izraeli dhe Rusia kanë arritur marrëveshje rreth shumicës së çështjeve sa i përket zgjidh

Postuar: 25/06/2019 - 19:48

Të premten e ardhshme Këshilli Federal do të trajtojë paketën e migracionit.

Postuar: 25/06/2019 - 19:34

Ministri i Jashtëm i Kubës, Bruno Rodríguez tha sot se autoritetet e vendit shprehin mbështejen