BREAKING NEWS

Shqipëria në 24 orët e fundit: 835 raste të reja, zbuloni zonat më të nxehta nga Covid-19

Shqipëria në 24 orët e fundit: 835 raste të reja, zbuloni
x

Bota

“Rrezik i madh”/ Ekspertët japin alarmin për maskat

“Rrezik i madh”/ Ekspertët japin alarmin për maskat

Ekspertët kanë dhë alarmin për maskat dhe efektet e rënda që japin pasi hidhen në ambjentet e jashtme, pasi ato shkaktojnë dëme kolosale. Kjo për arsyen se këto pajisje sanitare marrin deri në 450 vjet për t'u dekompozuar.

Vlerësimi vjen nga Departamenti për Mjedisin Detar të Shërbimit Federal të Shëndetit Publik Federal në Belgjikë, i cili nisi një fushatë ndërgjegjësimi për të inkurajuar qytetarët të hedhin maskën në një kazan plehrash, ose të përdorin një maskë e ri përdorshme.

Autoritetet kanë alarmuar se gjatë krizës së pandemisë së koronavirusit, gjithnjë e më shumë maska, doreza dhe shishe me xhel hidro-alkoolik shtohen në 8 milion tonë mbetje plastike që përfundojnë në det çdo vit. Kafshët detare mund të ngatërrohen në maska ??ose t'i ngatërrojnë me kandil deti duke i gëlltitur ato.

Ekspertët belg na kujtojnë se këto lloj mbetjesh mund të sjellin një rrezik të madh nëse kalojnë nga gjallesat e pastaj në trupin tonë.