BREAKING NEWS

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt Anglisë”/ Si shqiptarët po e kthejnë TIK Tok në një dark Web duke joshur edhe bandat kriminale

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i policisë

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i
x
BREAKING NEWS

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E përditshmja italiane ‘zbërthen’ mafien shqiptare: Ecin me "nder" dhe "pakte gjaku"

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E
x
BREAKING NEWS

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti Donald Trump, bën lëvizjen urgjente, fton qytetarët të...

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti
x
BREAKING NEWS

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian zbardh detaje nga marrëveshja për të cilin u negociua mbi 10 orë

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian zbardh
x
BREAKING NEWS

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Shtëpia e Bardhë dhe bën thirrjen e fortë

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Shtëpia e Bardhë dhe
x
BREAKING NEWS

Situata e Covid-19 në vend, ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Situata e Covid-19 në vend, ministria e Shëndetësisë del me
x
BREAKING NEWS

A ka vdekur Talo Çela? SPAK bën lëvizjen që nuk pritej

A ka vdekur Talo Çela? SPAK bën lëvizjen që nuk pritej
x

Bota

Rrezikonte mbytjen në det në kanalin e La Manshit, shpëtohet gomonia me 83 refugjatë. A kishte shqiptarë në bord?

Rrezikonte mbytjen në det në kanalin e La Manshit, shpëtohet

83 emigrantë ne dy gomone janë mundur të shpëtohen nga autoritetet franceze dhe angleze dhe janë rikthyer ne Calais, të Francës.

Numri i emigrantëve që kanë kaluar me gomone ngushticën e La Manshit drejt Anglisë ne muajin e parë të këtij viti, kapi shifrën e 1 mijë emigrantëve, ku 50 burra, gra dhe fëmijë, mbërritën të dielën, dhe 26 të shtunën sipas Ministrisë britanike të Mbrojtjes.

Ndërkohë në një zhvillim tjetër, BBC njofton se tre adoleshentë që rezultojnë të zhdukur nga hotelet pasi kishin mbritur vitin e kaluar me gomone, janë kapur së fundmi nga policia duke shpërndarë drogë në Cambrdige dhe Gloucester dhe njëri i dyshuar se kultivonte kanabis në shtëpitë e barit, në Tottenhem të Londres, por pa dhënë identitetet dhe kombësinë e tyre.

Edhe pse nuk ka kaluar shumë kohë nga marrëveshja anglo-franceze për frenimin e gomoneve, për të zbatuar si duhet masat e rëna dakort për këtë qëllim nga autoritetet ligjzbatuese, kalimet e pandërprera në një mot kaq të ftohtë dhe në kulmin e dimrit, nuk përbëjnë lajm të mire për tendencën e frenimit të tyre në muajt më të ngrohtë gjatë pranverës dhe verës, siç ndodhi vitin e kaluar.