Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rrëzimi i avionit rus me 15 viktima, SHBA del me një zotim: Do të luftojmë…

Postuar: 19/09/2018 - 11:09

Shtetet e Bashkuara kanë tentuar të minimizojnë dëmin e rrëzimit të një aeroplani rus në bregun e Sirisë, ndonëse zyrtarët kanë shprehur keqardhje dhe kanë thënë se do të vazhdojë fushata për luftimin e militantëve të grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS).

Komentet e 18 shtatorit kanë ardhur pasi zyrtarët rusë kanë njoftuar se forcat siriane kanë rrëzuar paqëllim aeroplanin II-20, mirëpo po ashtu kanë fajësuar Izraelin për kryrje të sulmeve ajrore ndaj forcave siriane të po të njëjtën kohë.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se forcat amerikane nuk kanë rol në këtë incident.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka nisur një deklaratë për të shprehur keqardhje për incidentin, në të cilin kanë mbetur të vdekur 15 rusë.

Ai ka kritizuar Iranin, i cili është raportuar se ka transportuar armë të sofistikuara drejt luftëtarëve të Hezbollahut në Liban.

Izraeli ndërkohë ka nisur sulme në Liban dhe Siri, duke tentuar të parandalojë ambiciet e Hezobollahut në këto rajone.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, u ka thënë gazetarëve se ky rast komplikon marrëdhëniet në mes të Qeverisë së Sirisë dhe asaj të Rusisë, mirëpo nuk do të ketë ndikim në fushatën e Shteteve të Bashkuara për të mposhtuar luftëtarët e IS-it në Siri.

Mattis ka thënë se ky incident duhet të jetë rikujtim pse SHBA-ja mbështet përpjekjet e Kombeve të Bashkuara në luftën civile shtatëvjeçare.

 

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka cilësuar incidentin “gjë shumë të keqe” se në “situatë jo të mirë”. REL

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 17:26

Ministria e shëndetësisë e Gazas në territoret palestineze tha kësaj jave se ka kryer 94 gjymtime vetëm prej nisjes së protestave në gardhin kufitar të Izraelit në pranverë, 82 prej të cilave në gjymtyrët e poshtëm.

Postuar: 11/12/2018 - 17:15

Sekretari i qeverisë së Gjermanisë, Steffen Seibert tha sot se kancelarja gjermane Angela Merke

Postuar: 11/12/2018 - 17:14

Kremlini ka refuzuar sot kritikat e SHBA për fluturimet e avionëve gjigandë bombardues në Venez

Postuar: 11/12/2018 - 17:12

Federica Mogherini tha sot se Bashkimi Evropian do të krijojë së shpejti një mekanizëm të posaç

Postuar: 11/12/2018 - 16:10

Kryeministrja britanike nuk duket se do të gjejë një minutë rehat këto ditë, teksa marrveshja e

Postuar: 11/12/2018 - 15:53

Masat e njoftuara nga presidenti Emmanuel Macron për të qetësuar valën masive të protestave në

Postuar: 11/12/2018 - 15:52

Kryeministri italian Giuseppe Conte tha sot se shpresonte që Britania të dalë me rregull nga Ba