Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rrëzimi i dronit, Irani: S’na ka humbur asnjë dron, SHBA ka rrëzuar dronin e vet

Postuar: 19/07/2019 - 15:56

Irani ka mohuar sot pretendimet e President Donald Trump se një luftanije ameriakne në Gjirin Persik ka rrëzuqar një avion pa pilot të Iranit, në një tjetër përshkallëzim të tensioneve mes dy vendeve që disa javë më parë ishin pranë luftës.
 
Ushtria iraniane tha se të gjithë dronët e saj janë të kthyer në baza dhe mohoi se ka pasur konfrontime me luftanijet amerikane një ditë më parë, ndërsa ministri i jashtëm iranian tha se SHBA mund të ketë rrëzuar ndonjë dron të sajin.
 
"Nuk kemi humbur asnjë dron në Ngushticën e Hormuz dhe askund tjetër," tha zv. ministri iranian i mbrojtjes Abbas Araghchi.
 
Trump tha mbrëmjen e djeshme se luftanija amerikane USS Boxer rrëzoi një dron iranian që ishte afruar rreth 1,000 te luftanija dhe nuk respektoi paralajmërimet. Ai akuzoi Iranin për veprime “provokative” dhe tha se SHBA veproi në vetëmbrojtje.
 
As Trump e as Pentagon nuk thanë sesi u rrëzua droni, ndërsa rrjeti CNN tha se luftanija kishte përdorur zhurmues elektronik për ta ulur, pa e goditur.
 
Rezultate imazhesh për hormuz iranian drone

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/08/2019 - 12:41

Është gjetur pajetë një 21-vjeçar, djalë i një tregtari miliarder të arit. Mediat e huaja shkruajnë se ai i ka dhënë fund jetës duke u varur, pasi nuk përballoi dot ndarjen nga e dashura.

Postuar: 24/08/2019 - 07:54

Kina ka njoftuar dje ngritje tarifash për produkte amerikane në vlerë 75 miliardë dollarë, në kun

Postuar: 23/08/2019 - 21:01

Ka ndërruar jetë një nga njerëzit më të pasur në botë.

Postuar: 23/08/2019 - 18:09

Kryediplomati i Koresë së Veriut quajti sot sekretarin amerikan të shtetit Mike Pompeo, një &ld

Postuar: 23/08/2019 - 17:13

Kina ka njoftuar sot ngritje tarifash për produkte amerikane në vlerë $75 miliardë, në kundërpë

Postuar: 23/08/2019 - 16:59

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi sot ushtrinë të kryejë "reagime simetrike" nda

Postuar: 23/08/2019 - 16:09

Një ngjarje tronditëse ka ndodhur në një qytet të Turqisë që ka ngritur në këmbë të gjithë autori