BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Bota

Rriten presionet/ Mbretëria e Bashkuar dhe Danimarka i japin goditjen e fortë Rusisë. Zbardhet vendimi i fundit që kanë marrë

Rriten presionet/ Mbretëria e Bashkuar dhe Danimarka i japin goditjen e

Britania dhe Danimarka do të ofrojnë më shumë ndihmë financiare dhe ushtarake për Ukrainën, ndërsa ministrat europianë të mbrojtjes u takuan në Kopenhagen për të diskutuar mbështetjen afatgjatë për mbrojtjen e vendit kundër pushtimit rus, sipas The Guardian.

Britania, e cila tashmë ka dhuruar sisteme të avancuara të armëve për Ukrainën, tha se do të dërgonte më shumë sisteme raketash me shumë lëshime. Vendi gjithashtu tha se do të dhuronte një “numër të konsiderueshëm” raketash M31A1 të që mund të godasin objektiva deri në 80 km (50 milje) larg.

“Kjo ndihmë ushtarake do t’u mundësojë forcave të armatosura të Ukrainës që të vazhdojnë të mbrohen kundër agresionit rus dhe përdorimit pa kriter të artilerisë me rreze të gjatë,” tha në një deklaratë sekretari i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace.

“Mbështetja jonë e vazhdueshme po dërgon një mesazh shumë të qartë: Britania dhe komuniteti ndërkombëtar janë kundër kësaj lufte të paligjshme dhe do të qëndrojnë pranë Ukrainës, duke ofruar ndihmë ushtarake për Ukrainën për t’i ndihmuar ata të mbrohen kundër pushtimit rus.”

Danimarka do të rrisë ndihmën e saj financiare për Ukrainën me 110 milionë euro, tha kryeministrja daneze, Mette Frederiksen, në një konferencë në Kopenhagen të organizuar nga Ukraina, Danimarka dhe Britania.

“Kjo është një luftë mbi vlerat mbi të cilat është ndërtuar Europa dhe bota e lirë. Sot ne rikonfirmojmë angazhimin tonë për të mbështetur Ukrainën.”