BREAKING NEWS

Autoritetet italiane tregojnë çfarë pritet: Lufta nuk është fituar ende, nuk ka kthim në normalitet. Komisioneri i emergjencës shëndetësore tregon se vendi do të dalë nga kjo dramë vetëm nëse...

Autoritetet italiane tregojnë çfarë pritet: Lufta nuk
x

Bota

Rritet frikshëm numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali, ndërkohë autoritet japin lajmin e mirë

Rritet frikshëm numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali,

Përhapja e shpejtë e koronavirusit në Itali ka krijuar një gjendje alarmante  ku numri i të prekurve është 400, ndërsa numërohen 12 të vdekur. Autoritetet italiane konfirmojnë ndërkohë se thuajse gjysma e personave të prekur nuk janë duke marrë trajtim spitalor, por po trajtohen në shtëpitë e tyre.

128 të prekur janë në spitale dhe vetëm 26 prej tyre po marrin shërbim spitalor intensiv duke qenë më rëndë.

Thuajse të gjithë të vdekurit në Itali janë në një moshë të thyer dhe kanë patur probleme të tjera shëndetësore.

Mediat italiane raportojnë se deri më tani janë prekur edhe 6 fëmijë në zonën e Lombardisë, ndërsa autoritetet kanë urdhëruar mbylljen e shkollave edhe në Italinë e jugut.

Lajm i mirë në Itali është se një grua kineze e prekur u shërua plotësisht dhe tani gëzon shëndet të plotë.