BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në fshehtësi të plotë e me dredhi, i orientuar, i udhëzuar, dhe i detyruar prej agjenturave të huaja organizoi lëvizjen e Dhjetorit ’90, nga infiltrimi i spiunëve të ish-Sigurimit të Shtetit, te pazar...

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në
x
BREAKING NEWS

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u plas skandalet Shkëlzenit, Ilir Metës, Albana Vokshit, Flamur Nokës, Edi Palokës dhe Abi Malltezit: Si më kanë kërcënuar njerëzit e Sali Berishës, ju tregoj të gjitha pazaret e tyre të pista...

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u
x
BREAKING NEWS

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve dhe paralajmëron një tjetër listë me “non-grata”, Londra e përkushtuar të çmontojë lidhjet mes krimit, korrupsionit dhe politikës...

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori
x
BREAKING NEWS

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta Xhaçkës, nga apartamentet, garazhet, te llogaritë bankare, ja dokumentet

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta
x
BREAKING NEWS

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista me deputetë, ish-deputetë, ministra, ish-ministra dhe kryebashkiakë që presin radhën për në qelinë e burgut

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista
x
BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x

Bota

Rritja e çmimeve, Hungaria merr masa të menjëhershme

Rritja e çmimeve, Hungaria merr masa të menjëhershme

Hungaria ka zgjatur për tre muaj periudhën e çmimit tavan për karburantet dhe ushqimet bazike, në përpjekje për të mbrojtur amvisëritë nga rritja e çmimeve.

Kështu bëri të ditur më 17 shtator shefi i stafit të zyrës së kryeministrit hungarez, Viktor Orban.

Budapesti ka kritikuar Bashkimin Evropian për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës, duke thënë se sanksionet kanë dështuar që ta dobësojnë Moskën dhe në anën tjetër kanë ndikuar në rritjen e çmimeve të ushqimit dhe energjisë.

Inflacioni në Hungari ka arritur në nivelin më të lartë në dy dekadat e fundit, duke detyruar Bankën Kombëtare hungareze që të rrisë ndjeshëm normën bazë në 11.75 për qind.

Duke njoftuar për zgjatjen e çmimit tavan – që paraprakisht ishte në fuqi deri më 1 tetor – shefi i stafit të Orbanit, Gergely Gulyas, tha se Qeveria do të zgjasë edhe çmimin tavan për normat e hipotekës, që fillimisht ishte paraparë të zgjaste deri në fund të vitit. Çmimi tavan për normat e hipotekës, sipas tij, do të zgjatet “për të paktën gjashtë muaj”.

“Ne vlerësojmë se për aq kohë sa sanksionet janë në fuqi, nuk ka gjasa reale për përmirësim”, tha Gulyas për mediat.

Qeveria e Orbanit po ashtu ka vendosur që të nisë një skemë për të ofruar mbështetje në fushën e energjisë për bizneset e vogla, duke ua mbuluar gjysmën e rritjes së çmimeve të faturave, tha ministri i Ekonomisë dhe Zhvillin, Maron Nagy.

Ai tha se Qeveria po ashtu do të nisë një skemë për mbështetjen e investimeve në bizneset e vogla, për t’iu mundësuar atyre që të përmirësojnë efiçencën në energji dhe për të shkurtuar shpenzimet.

Hungaria, që ka kritikuar sanksionet e BE-së ndaj Rusisë, merr mbi 80 për qind të gazit natyror nga Rusia./REL

Më të lexuarat