BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Bota

Rritje e kurbës, firmoset urdhri i menjëhershëm për shtetrrethim

Rritje e kurbës, firmoset urdhri i menjëhershëm për

Jo vetëm në fundjavë, por në të gjitha ditët e javës vendoset masa e “shtetrrethimit 6 orë në Lombardi, i cili është territori më i prekur nga pandemia në Itali.

Ministria italiane e Shëndetësisë në dakordësi me guvernatorin e rajonit të Lobmardisë Atilio Fontana ka firmosur urdhrin e vendosjes së masës së kufizimit të lëvizjes e të çdo lloj aktiviteti në Lombardi prej orës 24 të mbrëmjes deri në ora 5 të mëngjesit.

Urdhri do të nis zbatimin nga e enjtja datë 23 tetor 2020.

Nga ora 23:00 e mbrëmjes deri në ora 5:00 të mëngjesit do të lejohet vetëm lëvizja e motivuar për arsye pune apo për urgjencë shëndetësore e jetësore.

Kjo masë do të jetë e zbatueshme deri më 13 nëntor 2020. Ky rajon ka regjistruar ditë pas dite një rritje preokupuese të rasteve pozitive me Covid-19 e në 24 orët e fundit ka qenë rajoni i vetëm italian me mbi 2000 të infektuar e me numrin më të lartë të tyre me 2023 raste.

Numri total i tyre në këtë rajon deri më sot është 130 379.

Kryetari i Bashkisë së Milanos Giuseppe Sala është shprehur sot se “objektivisht situata është e rëndë e punët duhen kryer mirë. Nëse pandemia shpërthen në një qytet të madh si Milano efekti i saj është shkatërrues.”