BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Bota

“Rritje infektimesh”, ja çfarë shkruan The New York Times për vaksinën kineze

“Rritje infektimesh”, ja çfarë shkruan The New York

Më shumë se 90 shtete në të gjithë botën janë duke përdorur vaksinat kineze kundër koronavirusit. Mongolia i premtoi popullsisë një verë pa koronavirus. Autoritetet në Bahrejn u shprehën se do të ketë një kthim në jetën normale. E njëjta situatë edhe në ishullin e vogël të Sejshel.

Të tre këto shtete u mbështetën te vaksinat kineze, megjithatë të tre vendet janë duke u përballur me një rritje të ndjeshme të infektimeve të reja. Të paktën sipas “The New York Times”, e cila sjell disa shembuj, vaksina kineze mund të mos jetë shumë efektive në parandalimin e koronavirusit, veçanërisht varianteve të reja.

Në Sejshel, Kili, Bahrein e Mongoli, 50%-68% e popullsisë kanë marrë të dyja dozat e vaksinave, duke tejkaluar edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Këto katër shtete u renditën në 10 vendet e para me shtimin më të madh të rasteve të reja javën e kaluar. Të katër këto shtete kanë përdorur vaksinat kineze Sinopharm dhe Sinovac Biotech.

Shkencëtarët ende nuk kanë dalë në një përfundim se pse disa shtete me përqindje të lartë vaksinimi po vuajnë shtimin e ndjeshëm të rasteve. Variantet e reja të Covid-19, lehtësimi i masave apo edhe ekspozimi i tepruar nga personat menjëherë pas marrjes së dozës së parë shihen si shkaqe të mundshme që kanë ndikuar në rritjen e rasteve të reja.