BREAKING NEWS

“Drafti i Ramës për Asocacion një skandal historik”/ Spartak Ngjela shpërthen ndaj kryeministrit: Franca gjithmonë ka qenë kundër territorit shqiptar, ç’ punë ka me...

“Drafti i Ramës për Asocacion një skandal historik”/
x
BREAKING NEWS

Kryeministri i Shqipërisë i jep të drejtë Serbisë dhe akuzon Albin Kurtin, irritohen kosovarët dhe kërkojnë shpalljen “non grata” si armik i shqiptarëve për interesat e serbëve

Kryeministri i Shqipërisë i jep të drejtë Serbisë dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri/ KFOR zbulon kush fshihej pas protestave të dhunshme në Zveçan dhe i bën thirrjen e fortë Serbisë

Tensionet në Veri/ KFOR zbulon kush fshihej pas protestave të dhunshme
x
BREAKING NEWS

Ja kush është deputeti që nxori zbuluar planin e Berishës për të penguar Lulzim Bashën që të marrë drejtimin e selisë blu, zbardhen prapaskenat nga mbledhja e Kryesisë së PD

Ja kush është deputeti që nxori zbuluar planin e Berishës
x
BREAKING NEWS

Nuk ka ndodhur kurrë më parë, euro dhe paundi thyejnë rekord historik, sot kapin fundin

Nuk ka ndodhur kurrë më parë, euro dhe paundi thyejnë rekord
x
BREAKING NEWS

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ja çfarë ndodhi sot me gjyqin ndaj Arbër Paplekajt

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ja çfarë ndodhi sot me gjyqin ndaj
x
BREAKING NEWS

“I mori për Visin”, zbardhen detaje të reja nga vjedhja e targave që fundosën ushtarin e Martinaj

“I mori për Visin”, zbardhen detaje të reja nga vjedhja e
x
BREAKING NEWS

Draft-propozimi i Shqipërisë për Asociacion, vjen reagimi i menjëhershëm nga BE

Draft-propozimi i Shqipërisë për Asociacion, vjen reagimi i
x

Bota

“Ruanda premton jetë më të mirë për emigrantët ilegal”/ Braverman merr vendimin drastik, viziton kampin e rrefugjatëve dhe jep lajmin e rëndësishëm

“Ruanda premton jetë më të mirë për

Britania po përballet me një fluks të madh emigrantësh ilegal të cilët  braktisin vendin e tyre për një jetë më të mirë.

Gjyqtarët evropianë mund të përgatiten të tërheqin kundërshtimin e tyre ndaj nisjes së fluturimeve të emigrantëve nga Britania e Madhe në Ruandë.

Qeveria zhvilloi diskutime me krerët në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg në lidhje me procesin, i njohur si Rregulli 39, që lejoi gjyqtarët të ndalonin një fluturim deportimi në vendin afrikan vitin e kaluar.

Zonja Braverman e kaloi vizitën dy-ditore duke vizituar akomodimin afatgjatë të migrantëve dhe duke mësuar rreth mbështetjes arsimore dhe punësimit që do të ishte në dispozicion të migrantëve.

Ajo tha: “Unë do ta quaja një bekim. Kam takuar refugjatë nga disa vende këtu, të cilët janë jashtëzakonisht mirënjohës për shenjtëroren që ka ofruar Ruanda – mundësitë për arsimim, siguri, një shtëpi dhe mundësi në të ardhmen. Ardhja në Ruandë, zhvendosja në Ruandë do t’u sigurojë këtyre njerëzve të pambrojtur një të ardhme të begatë.”

Fluturimi i parë i dëbimit për në Ruandë u anulua vetëm disa minuta para nisjes në qershor 2022 pas një vendimi të një gjyqtari në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Urdhërimi ka qenë një nga pengesat kryesore për fluturimet që nisen nga MB, krahas një vendimi të Gjykatës së Apelit në Mbretërinë e Bashkuar mbi politikën.

Qeveria thuhet se po kërkon një prag më të lartë për urdhrat në një përpjekje për të marrë fluturimet e ardhshme në ajër. Të shtunën, zonja Braverman tha se Ruanda ishte “qartësisht e gatshme” për të filluar pranimin e azilkërkuesve. Kjo do të thotë që emigrantët që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht ka të ngjarë të përballen me dëbimin në Ruandë që në fillim të kësaj vere.

Ata që pretendojnë se janë viktima të skllavërisë moderne do të përballen me dëbim pasi Sekretari i Brendshëm nënshkroi një marrëveshje të rishikuar me ministrin e jashtëm të shtetit afrikan, duke mbyllur zbrazëtirat që mund të kishin parandaluar largimet.

Një burim qeveritar tha: “Ne jemi të inkurajuar nga diskutimet me Strasburgun mbi Rregullën 39. Kjo do të hiqte një pengesë kyçe për largimin e fluturimeve nga toka.”

Zonja Braverman pranoi se Britania e Madhe ka një “numër të papranueshëm të lartë njerëzish në hotele”, me një kosto prej 6 milionë paundësh britanik në ditë.

Ajo tha: “Është e qartë se të mos bësh asgjë nuk është një opsion, sepse këto kosto duhet të ulen, dhe kjo është arsyeja pse partneriteti me Ruandën është ai që përfaqëson vlerë të mirë sepse është pjesë e zgjidhjes. Ne kemi një numër të papranueshëm të lartë njerëzish në hotele, nëpër qytete dhe qytete në MB, që na kushtojnë 6 milionë funte në ditë. Kjo situatë është e papranueshme.”

Ministri i Zyrës së Kabinetit, Oliver Doëden, tha se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dëshironte të “marrë” dërgimin e emigrantëve në Ruandë dhe përmendi sfidat në gjykata si arsyen pse politika nuk ka vazhduar ende.

Por ai shprehu besimin se planet janë “të ligjshme” dhe këmbënguli se do të ndiqen veprime të shpejta nëse gjykatat vendosin në favor të qeverisë.

Qeveria fitoi një vendim të Gjykatës së Lartë në fillim të këtij viti se shkarkimet do të ishin të ligjshme, por përballet me një apel kundër vendimit. Doëden tha: “Arsyeja pse ne nuk kemi qenë në gjendje të vazhdojmë me Ruandën është sepse aktualisht është para gjykatave.