Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rusia dërgon 'radarët fluturues' A-50 në jug pranë manovrave të NATOs

Postuar: 11/06/2019 - 20:18

Kreu i ushtrisë jugore ruse, Vadim Astafyev tha sot se ushtria ka dërguar në rajonin jugperëndimor të Kuban avionët radio-zbulues A-50 për të mbajtur nën mbikëqyrje manovrat ushtarake të detit të Zi nga NATO.
 
"Avionët A-50 të forcave ajrore ruse tashmë janë vendosur në aerodromet e rajonit të Krasnodar", tha Astafyev duke shtuar se me to do të monitorohen manovrat e aleancës ushtarake perëndimore  ku po marrin pjesë disa vende të detit të Zi.
 
Kjo do të parandalojë incidentet e mundshme me avionë civilë që mudn të përfundojnë aksidentalisht në hapësirën e manovrave të NATOs, tha Astafyev.
 
Ai shtoi se zbuluesit A-50 shoqëroheshin nga gjuajtësit e kapacitetit të lartë Su-27SM3.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/06/2019 - 11:58

Një tërmet i fuqishëm prej 7.4 shkallësh të Rihterit i ka goditur Ishujt Kermadek, të cilët ndodhen në Oqeanin Paqësor, në veri të Zelandës së Re. Autoritetet e kanë ngritur alarmin për cunami.

Postuar: 15/06/2019 - 20:09

Udhëheqësja e njësisë administrative autonome kineze Hong Kong, Carrie Lam, është detyruar të t

Postuar: 15/06/2019 - 20:01

Qeveria italiane ka kaluar dekretin e ri të sigurisë sipas të cilit grupet jo-qeveritare dhe ba

Postuar: 15/06/2019 - 19:27

Nicole Scherzinger tërhoqi të gjithë vëmendjen dje me figurën e saj të tonifikuar gjatë pushime

Postuar: 15/06/2019 - 18:28

Dielli ka një ”personalitet” të dyfishtë pasi fusha e jashtme magnetike e tij ndjek

Postuar: 15/06/2019 - 18:24

E njohura zyrtarisht si ngjala ujk (Anarrhichthys ocellatus) eshte nje specie e peshqve ujk (An

Postuar: 15/06/2019 - 16:39

Tre oficerë të policisë së New York kanë vdekur nga vetëvrasja në më pak se 10 ditë, në një ten