BREAKING NEWS

“Nga tetori deri në mars e shtuna dhe e diela do jenë pa makina”, reagon Artan Hoxha, pyet hapur Ramën: Na rruaç komandant, por...

“Nga tetori deri në mars e shtuna dhe e diela do jenë pa
x

Bota

Rusia dërgon 'radarët fluturues' A-50 në jug pranë manovrave të NATOs

Rusia dërgon 'radarët fluturues' A-50 në jug pranë
Kreu i ushtrisë jugore ruse, Vadim Astafyev tha sot se ushtria ka dërguar në rajonin jugperëndimor të Kuban avionët radio-zbulues A-50 për të mbajtur nën mbikëqyrje manovrat ushtarake të detit të Zi nga NATO.
 
"Avionët A-50 të forcave ajrore ruse tashmë janë vendosur në aerodromet e rajonit të Krasnodar", tha Astafyev duke shtuar se me to do të monitorohen manovrat e aleancës ushtarake perëndimore  ku po marrin pjesë disa vende të detit të Zi.
 
Kjo do të parandalojë incidentet e mundshme me avionë civilë që mudn të përfundojnë aksidentalisht në hapësirën e manovrave të NATOs, tha Astafyev.
 
Ai shtoi se zbuluesit A-50 shoqëroheshin nga gjuajtësit e kapacitetit të lartë Su-27SM3.

Më të lexuarat