BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e qëlloi me armë zjarri 12-vjeçarin

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar
x
BREAKING NEWS

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi, zbulon ngjarjen e pazakontë me të cilën është përballur

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton
x

Bota

Rusia ‘dhëmbë për dhëmbë’ me Perëndimin, merr vendimin drastik

Rusia ‘dhëmbë për dhëmbë’ me

Rusia i është kundërpërgjigjur sanksioneve të Perëndimit, duke propozuar zgjerimin e skemës së pagesës në rubla edhe për gazin natyror të lëngshëm (LNG).

Propozimi nga Kirill Polous, një zëvendës shef departamenti në Gazprom, vjen si hakmarrje ndaj sanksioneve perëndimore.

Urdhri, i nënshkruar nga presidenti Vladimir Putin, krijon një firmë të re që do të marrë përsipër të gjitha të drejtat dhe detyrimet e Sakhalin Energy Investment Company.

Firma energjetike Shell dhe kompanitë tregtare japoneze Mitsui dhe Mitsubishi zotërojnë pak më pak se 50% të Sakhalin Energy.

Rusia përbën rreth 8% të furnizimit global të LNG-së, me 40 miliardë metra kub gaz të superftohur në vit që vjen kryesisht nga Sakhalin-2 dhe Yamal LNG i Novatek, impianti më i madh rus në këtë fushë.

Në mars, Putin tha se prodhuesi më i madh në botë i gazit natyror do t’u kërkonte vendeve që ai i quajti jomiqësore të paguajnë për gazin në rubla.

Një numër i madh klientësh në Evropë ndërprenë furnizimin me gaz pasi refuzuan të pranonin rregullat e reja.

“Kjo është një çështje e bashkërendimit të eksporteve të gazit të tubacionit dhe gazit të lëngshëm”, tha Polous, duke shtuar se ka konkurrencë valutore midis gazit të tubacionit, i shitur në rubla, dhe LNG, i cili tatohet në dollarë.

Në vitin 2021, Rusia fitoi 7.3 miliardë dollarë nga eksportet e LNG, sipas shërbimit shtetëror tatimor, krahasuar me 55.5 miliardë dollarë të marra nga eksportet e gazit me tubacione.

As Gazprom dhe as ministria e energjisë nuk iu përgjigjën kërkesave të Reuters për koment.