BREAKING NEWS

Video/ Nuk dorëzohet Zvicra, shkund rrjetën e Serbisë, Embolo barazon shifrat

Video/ Nuk dorëzohet Zvicra, shkund rrjetën e Serbisë, Embolo
x
BREAKING NEWS

“Protesta e 6 dhjetorit rast i mirë që opozita të marrë vëmendjen e BE-së”, politologu zbulon arsyen pse Vuçiç nuk vjen në Tiranë

“Protesta e 6 dhjetorit rast i mirë që opozita të
x
BREAKING NEWS

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia e rrethoi, por autori zgjodhi të vriste veten

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia
x
BREAKING NEWS

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka përgjegjësi për largimin e të rinjve

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në Tiranë, i pranishëm edhe kancelari gjerman, ja kush do ta shoqërojë

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë: Kanë devijuar nga objektivi, nuk po merren me zyrtarët e lartë

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë:
x
BREAKING NEWS

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së zbardh prapaskenat

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së
x
BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë po ndodh

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me
x

Bota

Rusia habit me veprimin e saj pasi u pezullua nga FIFA dhe UEFA

Rusia habit me veprimin e saj  pasi u pezullua nga FIFA dhe UEFA

Rusia synon të kandidojë për të mirëpritur kampionatet evropiane të futbollit në 2028 dhe 2032. Lajmin ia bëri të ditur gazetarëve një anëtar i komitetit ekzekutiv të Federatës Ruse të Futbollit (RFU), menaxheri i përgjithshëm i Rubin, Rustem Saymanov.

“RFU do të aplikojë për Kampionatin Evropian 2028 dhe 2032, kjo nuk është shaka – shpjegoi ai -. Jeta vazhdon, ne jemi të hapur dhe gati, nuk duhet të mbyllemi ndaj përballjes me UEFA dhe FIFA. Kemi organizuar shumë ndeshje të nivelit të lartë, e pranoj që ka shumë kohë, situata do të ndryshojë, do të studiojmë gjithçka. Kemi kërkuar dokumentet për të studiuar të gjitha kërkesat”.

Për të pritur Euro 2028, përveç Rusisë, është edhe Turqia dhe më pas është kërkesa e përbashkët e Rumanisë, Bullgarisë, Greqisë dhe Serbisë. Më e akredituara për fitoren, përkatësisht ajo e Mbretërisë së Bashkuar dhe Irlandës.

Rusia sfidon hapur Italinë për kampionatin evropian 2032. Në fakt, në shkurt, FIGC njoftoi se kishte paraqitur në UEFA, shumë përpara afatit të fundit të 23 marsit, vullnetin për të konkurruar për caktimin e turneut, një kompeticion i organizuar në Itali në 1968 dhe 1980. Afati kohor i UEFA-s parashikon prezantimin e projektit të nominimit deri më 12 prill 2023, me vendimin përfundimtar të Komitetit Ekzekutiv që do të vijë në shtator 2023.