BREAKING NEWS

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia, zjarrfikësit shpëtojnë mrekullisht...

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e fortë për ish-efektivin e policisë: Na del të jetë...

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x

Bota

Rusia jep shpresë, Lavrov thotë se janë të gatshëm të bisedojnë me SHBA për shkëmbimin e të burgosurve

Rusia jep shpresë, Lavrov thotë se janë të gatshëm

Ministri i Jashtëm rus, SergeiLavrov, tha më 5 gusht se Moska është e gatshme të diskutojë për shkëmbimin e të burgosurve me Uashingtonin përmes një kanali ekzistues diplomatik. Kjo deklaratë e Lavrovit u bë një ditë pasi një gjykatë ruse dënoi me nëntë vjet burgim basketbollisten amerikane, BrittneyGriner, nën akuzat për kontrabandë droge. Sipas ligjeve ruse, dënimi maksimal për akuzat që rëndojnë ndaj basketbollistes Griner është dhjetë vjet burgim. "Ne jemi të gatshëm të diskutojmë për këtë temë, por brenda kornizës së kanalit për të cilin u ra dakord nga presidentët Vladimir Putin dhe JoeBiden", tha Lavrov në një konferencë për media në margjinat takimit në Samitin e Azisë Lindore më 5 gusht. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, JoeBiden, lëshoi një deklaratë menjëherë pas shpalljes së dënimit, duke thënë se ky rast "është një përkujtues i radhës për atë që bota tashmë e di: Rusia pa të drejtë po e mban Brittneyn". Sekretari amerikan i Shtetit, AntonyBlinken, dhe ministri i Jashtëm rus, SergeyLavrov, më 29 korrik zhvilluan një bisedë telefonike, në të cilën ai i kërkoi Moskës të pranonte ofertën e SHBA-së për lirimin e basketbollistes amerikane, BrittneyGriner, dhe amerikanit tjetër të burgosur, PaulËhelan. Qeveria amerikane i ka propozuar Rusisë këmbimin e Ëhelanit dhe Grinerit, me rusin e dënuar për tregti armësh, ViktorBout. Kremlini ka qenë i tërhequr në perspektivën e një shkëmbimi, duke thënë se nëse shkëmbimet e të burgosurve do të diskutoheshin në media, ato nuk do të ndodhnin kurrë."Amerikanët e kanë bërë tashmë atë gabim, duke vendosur papritur të përdorin diplomacinë megafonike për të zgjidhur këto çështje", tha zëdhënësi i KremlinitDmitryPeskov.Zëdhënësi Peskov nuk pranoi të komentojë vendimin e gjykatës për zonjën Griner.