BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Bota

Rusia ndalon përkohësisht eksportet e naftës për të mbuluar mungesat në tregun e brendshëm

Rusia ndalon përkohësisht eksportet e naftës për të

Rusia ka ndaluar përkohësisht eksportet e benzinës dhe naftës në të gjitha vendet jashtë një rrethi prej katër ish-shtetesh sovjetike me efekt të menjëhershëm për të stabilizuar tregun vendas, tha qeveria të enjten.

Qeveria tha se ndalimi nuk zbatohej për karburantin e furnizuar sipas marrëveshjeve ndërqeveritare për anëtarët e Bashkimit Ekonomik Euroaziatik të udhëhequr nga Moska, i cili përfshin Bjellorusinë, Kazakistanin, Armeninë dhe Kirgistanin, raporton Reuters.

“Kufizimet e përkohshme do të ndihmojnë në ngopjen e tregut të karburanteve, i cili nga ana tjetër do të ulë çmimet për konsumatorët”, tha qeveria në një deklaratë.
Ministria e Energjisë tha se masa do të parandalonte eksportet e paautorizuara të karburanteve motorike.

Në muajt e fundit Rusia ka pasur mungesë të benzinës dhe naftës. Çmimet e karburanteve me shumicë janë rritur, megjithëse çmimet me pakicë janë kufizuar në përpjekje për t'i frenuar ato në përputhje me inflacionin zyrtar.

Kriza ka qenë veçanërisht e dhimbshme në disa pjesë të Rusisë jugore, ku karburanti është vendimtar për mbledhjen e të korrave. Një krizë serioze mund të jetë e sikletshme për Kremlinin, ndërsa zgjedhjet presidenciale afrohen në mars.

Tregtarët thonë se tregu i karburanteve është goditur nga faktorë duke përfshirë mirëmbajtjen në rafineritë e naftës, pengesat në hekurudha dhe dobësinë e rublës, e cila stimulon eksportet e karburantit.