BREAKING NEWS

Yuri Kim i dha mesazhin e fortë, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente

Yuri Kim i dha mesazhin e fortë, Lulzim Basha bën lëvizjen
x

Bota

Rusia ndalon të gjitha fluturimet ndërkombëtare Kina frenon, rastet e reja të importuara

Rusia ndalon të gjitha fluturimet ndërkombëtare Kina frenon,

 

Këshilli i Ministrave Rus ka udhëzuar Agjencinë Federale të Transportit Ajror (Rosaviazia) që të ndalojë të gjitha fluturimet ndërkombëtare të planifikuara nesër, si një masë për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri. Agjensitë ruse e raportojnë atë, duke shpjeguar se masa nuk vlen për fluturimet për riatdhesimin e shtetasve rusë jashtë vendit.

Në Kinë rastet e reja importohen vetëm nga jashtë

Për të dytën ditë radhazi, nuk u regjistruan infeksione të reja lokale të koronavirusit në Kinë. Vendi ka numëruar 67 raste të reja të koronavirusit, të gjitha të importuara, dhe gjashtë vdekje të tjera të përqendruara në provincën e Hubei, epiqendra e pandemisë: ato janë azhurnimet në fund të së Mërkurës të siguruara nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë (NHC), sipas të cilit infeksionet nga ana tjetër, ato u rritën në 541. Infeksionet totale u rritën në 81.285 dhe vdekjet në 3,287, ndërsa 74.051 pacientë u shkarkuan nga spitalet, për një normë shërimi ende të përforcuar deri në 91.1%.

 

Koreja e Jugut, 104 raste të reja: numri i infeksioneve rritet në 9.241

104 raste të tjera të koronavirusit janë raportuar në Korenë e Jugut duke sjellë numrin e përgjithshëm të infeksioneve në 9.241. Qendrat e Seulit për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve e njoftuan këtë.

 

Singapori, PBB-ja ulet 2% për shkak të virusit

Coronavirus fundosi ekonominë e Singaporit në tremujorin e parë. PBB ra me 2% në të njëjtën periudhë të një viti më parë, sipas vlerësimeve paraprake nga qeveria qytet-shtet i cili është qendra e katërt më e madhe financiare në botë. Ky është rezultati më i keq që nga kriza e vitit 2008 dhe është më i keq sesa pritej me analistët që prisnin -1.5%. Krahasuar me tremujorin e kaluar, PBB-ja e Singaporit ra me 10.6%.