BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Bota

Rusia nuk ndalet në Ukrainë, vijon bombardimet, Zelensky: Donbasi është kthyer në një ferr të vërtetë

Rusia nuk ndalet në Ukrainë, vijon bombardimet, Zelensky: Donbasi

Forcat ruse intensifikuan sot bombardimet nga ajri dhe toka në rajonet lindore të Donbasit në Ukrainë, duke shkatërruar shtëpi në zonat e banuara dhe vrarë një numër civilësh, sipas zyrtarëve ukrainas.

Prersidenti Volodymyr Zelensky tha se bombardimet e kanë kthyer Donbasin në një ferr të vërtetë.

Në Moskë, Ministri i Mbrojtes Sergei Shoigu tha se “çlirimi i Republikës Popullore të Luhanskut do të përfundojë së shpejti”.

Rusia e ka përqëndruar vëmendjen në Donbas, pasi dështoi të merrte Kievin në fazat e para të luftimeve të filluara nga Presidenti Putin më 24 shkurt. Forcat separatist pro-Moskës në këtë rajon kanë 8 vjet që luftojnë kundër forcave ukrainase dhe kontrollonin territore të gjera, edhe para fillimit të agresionit rus.

Forcat ruse sulmuan qytetet Lisiçansk dhe Severo-donetsk, të dyja në rajonin Luhansk të Donbasit, tha sot guvernatori rajonal, Serhiy Haidai. Por sulmi në Severo-donetsk u zbraps, tha ai. Njoftimi nuk është konfirmuar nga burime të pavarura. Dështimet e përparimit të forcave ruse në lindje, pasohen me fushata më të ashpra bombardimesh.

Makineria ushtarake e Rusisë po përballet me rezistencën e Ukrainës, mijëra banorë janë vrarë dhe qytete të tëra janë shkatërruar, në krizën më të rëndë në Evropë në dekada. Rreth një-e-treta e ukrainasve janë larguar nga shtëpitë e tyre, me mbi 6 milionë, që janë larguar nga vendi.

Sipas zbulimit britanik, Rusia pritet të përforcojë operacionet në Donbas, pasi të marrë plotësisht nën kontroll Mariupolin./VOA