BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Bota

Rusia zhytet në kaos, një hap larg nga fundi i Vladimir Putinit, dalin informacionet brenda Moskës që lideri rus po i mban të fshehta

Rusia zhytet në kaos, një hap larg nga fundi i Vladimir Putinit, dalin

“Rusia rrezikon të bëhet e paqeverisshme dhe të zhytet në kaos”: pohon Economist në një artikull që bëri të gjithë në botë të kërcejnë. Edhe sepse figura e Vladimir Putin, pavarësisht humbjeve në fushë, duket të jetë solide. E përjavshmja angleze, megjithatë, ka dhënë një version tjetër që tregon se si lufta e kërkuar nga Putini po e shndërron Rusinë në një "shtet të dështuar", me kufij në rrezik, formacione ushtarake private, popullsi të ikur. Sipas Economist, një tjetër tregues i shpërthimit të afërt të Carit qëndron në fundin e monopolit shtetëror të forcës. Një shembull është fakti që agjencitë qeveritare të sigurisë po u shërbejnë gjithnjë e më shumë interesave të tyre korporative. Ndjenja e kërcënimit mbi qytetarët do të tronditë gjithashtu ekuilibrin e pasigurt mbi të cilin mbështetet presidenti rus. Ndërsa në fillim u premtuan se nuk do të përfshiheshin kurrë në konflikt, më vonë filloi një mobilizim që nxiti popullsinë.  Në artikullin në fjalë përmendet edhe ish-presidenti amerikan Dëight David Eisenhoëer, doktrina më largpamëse e të cilit rezultoi të ishte e ashtuquajtura “Detroit Deterrent”, sipas së cilës superioriteti ekonomik dhe industrial i Amerikës do të mbizotëronte në planin afatgjatë. Ishte vetëm për të pritur. "E vetmja gjë më e keqe se një fitore ruse është një humbje ruse," tha Eisenhoëer. Shkurtimisht, hipoteza e përshkruar këtu është vetëm ajo e pritjes që ndoshta Rusia do të shpërthejë në të ardhmen.

Rusia në recesion

Rusia ka rënë në recesion pasi u godit rëndë nga sanksionet perëndimore për luftën në Ukrainë. Të dhënat zyrtare të lëshuara nga agjencia zyrtare e statistikave të vendit Rosstat tregojnë se GJDP-ja e vendit u tkurr me 4 për qind në tremujorin e tretë 2022, krahasuar me një vit më parë, raporton The Mirror. Kjo do të thotë se vendi i presidentit rus, Vladimir Putin, është tani teknikisht në recesion, pasi ka përjetuar dy tkurrje radhazi, duke shënuar gjithashtu një rënie prej 4.1 për qind në tremujorin e dytë të këtij viti. Sanksionet ekonomike të vendosura nga aleatët perëndimorë pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt kanë pllakosur ekonominë e vendit, me një numër mallrash dhe shërbimesh të njohura që nuk janë më të disponueshme për qytetarët e vendit, shkruan The Mirror. Vështirësitë në importimin e komponentëve kryesorë dhe pjesëve të këmbimit kanë penguar gjithashtu sektorin e prodhimit.

Trazirat e brendshme brenda Rusisë

Dështimi ushtarak në Ukrainë po dëmton stabilitetin e shtetit rus. Kremlini është përpjekur të fshehë humbjet e tij në luftë për të parandaluar reagimet negative të brendshme, por realiteti i dështimit po bëhet gjithnjë e më i dukshëm, së fundmi me tërheqjen e trupave rusë nga Khersoni. Ushtria ruse humbi betejat për Kievin, Kharkivin dhe Khersonin dhe vazhdon të humbasë terren në territoret e tjera të pushtuara. Humbjet e saj në luftë janë të mëdha, me një vlerësim prej mbi 80,000 të vdekur, të plagosur ose që janë kapur rob, duke i shtuar faktit se mijëra avionë dhe tanke janë shkatërruar.  Kritikat e brendshme ruse mbi planifikimin dhe zhvillimin e luftës janë rritur pavarësisht censurës së rreptë shtetërore. Edhe ish-komandantë të lartë ushtarakë e kanë kritikuar operacionin. Gjenerali Leonid Ivachov, një figurë prestigjioze në Shtabin e Përgjithshëm Sovjetik, ka denoncuar politikën e vendosjes së formacioneve të ndryshme private përkrah ushtrisë së rregullt. Ivashov madje deklaroi se “Rusia do të pushojë së ekzistuari” nëse vazhdon luftën. Igor Girkin, ish-“ministri i mbrojtjes” i Republikës Popullore të Donetskut ka pohuar se në Rusi po krijohet një situatë revolucionare. Moska po zhvillon një luftë imperialiste gjithnjë e më jopopullore, fronti i betejës po shembet dhe liderët e vendit janë shkëputur nga realiteti. Sipas Girkin, Putini po qëndron në pushtet për të parandaluar betejat e elitës që do të përshpejtonin shpërbërjen e Rusisë. Kritika të tilla janë përforcuar nga ushtarakët që po sulmojnë hapur komandantët rusë për mediokritetin dhe frikën e tyre.

Më të lexuarat