BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x
BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x

Bota

Rusi, njeriu që prodhoi për Putinin super raketat Kinzhal në burg, shtohet misteri

Rusi, njeriu  që prodhoi për Putinin super raketat Kinzhal në

Akuza "shumë të rënda", por misterioze që sollën  Anatoli Maslov në gjyq. Shkencëtari 76-vjeçar u arrestua qershorin e kaluar në Shën Petersburg të Rusisë dhe që atëherë dosja është shënuar si "tepër sekret". Maslov's nuk është vetëm ndonjë emër. Burri është në fakt një nga tre shkencëtarët që kanë punuar në raketa hipersonike. Eksperti, profesori dhe studiuesi në Institutin e Teorisë dhe Mekanikës së Aplikuar Khristianovich në qytetin siberian të Novosibirsk, nuk është i vetmi i pandehur. Për t'u akuzuar me të, Alexander Shiplyuk dhe Valery Zvegintsevdy shkencëtarë të tjerë që kanë vite që punojnë në raketa hipersonike. Sipas mediave të ndryshme, të tre dyshohet se kanë dorëzuar sekrete në Kinë.

Por nuk është vetëm kaq, pasi dyshimi është se pas arrestimit të të treve qëndrojnë raketat. Vetë Vladimir Putin , përpara se Ukraina të pretendonte se kishte rrëzuar gjashtë në një natë, kishte deklaruar se Kinzhal, "kamët", ishin "të pamposhtur". Këto janë raketa të afta për të udhëtuar me 12,250 kilometra në orë , duke shmangur kështu mbrojtjen ajrore të armikut. Prandaj, megjithëse Moska e mohon, ka të ngjarë që arsyet e pakënaqësisë ndaj tre shkencëtarëve të lidhen pikërisht me këtë.

Në një letër, kolegët siberianë të tre akademikëve deklaruan pafajësinë e tyre dhe thanë se prokuroritë rrezikojnë të shkaktojnë dëme serioze në shkencën ruse. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se rasti ishte përgjegjësi e shërbimeve të sigurisë. "Ne faktikisht e kemi parë këtë apel, por shërbimet speciale ruse janë duke punuar në këtë rast. Ata po bëjnë punën e tyre. Këto janë akuza shumë të rënda", tha ai pa hyrë në detaje.

Më të lexuarat