BREAKING NEWS

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga kati i katërt, zbardhen detajet e para

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga
x
BREAKING NEWS

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja çfarë po ndodh në selinë blu

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja
x
BREAKING NEWS

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon Partinë Socialiste: Nuk më lejojnë të...

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x

Bota

Sanksionet nga Perëndimi, Lukashenko befason me reagimin e tij: Nuk është një mallkim, por një bekim

Sanksionet nga Perëndimi, Lukashenko befason me reagimin e tij: Nuk

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko , duke vizituar Zimbabvenë për herë të parë, sot u tall me sanksionet ekonomike perëndimore të vendosura ndaj dy vendeve, duke thënë se ato ishin në fakt një “bekim” që nxiti tregtinë midis dy shteteve.

Lukashenko, ashtu si homologu i tij nga Zimbabveja, Emmerson Mnangagwa, është një objektiv i sanksioneve të SHBA-së. Disa nga zyrtarët e tij të qeverisë dhe anëtarët e familjeve të tyre janë gjithashtu subjekt i sanksioneve.

“Sanksionet kundër Bjellorusisë dhe Zimbabve nuk është thjesht një mallkim, por një bekim, sepse pa to Zimbabve mund të kishte vazhduar të kërkonte të tregtonte me Perëndimin duke shitur burimet e tij natyrore”, tha Lukashenko gjatë një konference për shtyp në kryeqytetin e Zimbabvesë, Harare.

“Për shkak të sanksioneve, Zimbabveja po tregton me Bjellorusinë dhe ne jemi të lumtur për këtë”, vazhdoi ai, duke thënë se ishte i gatshëm t’i siguronte vendit të Afrikës së Jugut “çfarëdo që i nevojitet”.

Bjellorusia ka dorëzuar qindra traktorë në Zimbabve vitet e fundit (me vlerë 61 milionë euro) si pjesë e një programi për të mekanizuar sektorin e saj bujqësor.

Lukashenko është një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin dhe mbështet pushtimin rus të Ukrainës. Në pushtet për gati 30 vjet, ai ka shtypur brutalisht protestat kundër ofertës së tij për rizgjedhje në vitin 2020, pas akuzave për mashtrim.