Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sanksionet nga Washington/ Kina reagon ashpër: SHBA të korrigjojë gabimin!

Postuar: 22/09/2018 - 08:48

Përplasja mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka kaluar tashmë në një fazë tjetër. Uashingtoni vendosi të aplikojë sanksione ndaj departamentit kinez për zhvillimin e pajisjeve.

Kjo për arsye se, Shtetet e Bashkuara vlerësojnë që Kina ka blerë avionë luftarakë nga Rusia si dhe raketa tokë-ajër. Këto sanksione do të thonë se, kjo agjencia dhe kreu i saj do ta kenë të pamundur të bëjnë biznes me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe se çdo aset në tokën amerikane do të ngrijë.

Pekini zyrtar i është përgjigjur kësaj lëvizje duke deklaruar se do të reagojë. Sipas Ministrisë së Jashtme të Kinës, këto sanksione janë jo të arsyeshme. Pekini ka çuar një protestë zyrtare ndaj qeverisë amerikane.

“Sanksionet amerikane kanë shkelur parimet bazë të marrëdhënieve ndërkombëtare si dhe kanë cenuar rëndë marrëdhëniet mes dy vendeve dhe dy ushtrive”, thuhet në deklaratën e ministrisë së jashtme kineze.

“Ne i bëjmë apel të menjëhershëm shteteve të bashkuara të Amerikës që të korrigjojnë gabimin e tyre dhe të tërhiqen nga të ashtuquajturat sanksione, përndryshe do të duhet të marrin përsipër pasojat”, kërcënon Pekini zyrtar.

Edhe Kremlini ka reaguar duke nënvizuar se Shtetet e Bashkuara vetëm sa po krijojnë pasiguri në botë.

“Do të ishte mirë për ta që të çonin ndërmend faktin se ekziston një koncept si stabiliteti global”,tha Ministri i Jashtëm i Rusisë  me  ironi në lidhje me këtë çështje.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Vrasja e Khashoggi/ Sekretari britanik tërhiqet nga samiti saudit

Postuar: 18/10/2018 - 17:02

Sekretari britanik për Tregti Ndërkombëtare, Liam Fox ka anuluar pjesëmarrjen e tij në një konferencë për investime që do të mbahet në Arabinë Saudite javën e ardhshme, pas supozimeve se ky shtet është mbrapa vrasje

Postuar: 18/10/2018 - 16:53

700 pengjet e kapura në Siri nga terroristët e Shtetit Islamik përfshijnë qytetarë amerikanë dhe

Ebay padit Amazon për infiltrim dhe vjedhje të klientëve e furnitorëve

Postuar: 18/10/2018 - 16:47

Grupi elektronik i ankandeve eBay ka depozituar një padi kundër rivalit gjigand Amazon, duke e
Polonia pranon të blejë gaz amerikan për 20 vjet

Postuar: 18/10/2018 - 16:45

Korporta energjitike e Polonisë PGNiG (Polskie Gornictwo Naftowe i Gazonictwo) njoftoi sot se k

Postuar: 18/10/2018 - 16:36

"I kërkoj në terma të forta Meksikës të ndalojë valën e emigrantëve, nëse nuk mundet, do të

Postuar: 18/10/2018 - 16:16

Dhoma e varrit 3700 vjeçare e vajzës së Faraonit besohet të jetë gjetur pranë të rrënojave të një

Turqia: Truproja e princit arab orkestroi likuidimin e gazetarit të “The Washington Post”

Postuar: 18/10/2018 - 15:40

Zyrtarët turq kanë konfirmuar se Maher Mutreb e ka udhëhequr ekipin përgjegjës për zhdukjen dhe