BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Bota

Sanksionet nga Perëndimi, zbardhet me shpejtësi lëvizja më e fundit e Iranit dhe Rusisë për sistemet bankare

Sanksionet nga Perëndimi, zbardhet me shpejtësi lëvizja më e

Një zyrtar Iraninan ka deklaruar se Irani dhe Rusia kanë ndërmarrë një hap kyç drejt lidhjes së sistemeve të tyre bankare në një lëvizje që rrit më tej bashkëpunimin e tyre përballë sanksioneve perëndimore. Në një ceremoni nënshkrimi, Mohsen Karami, zëvendësguvernatori i bankës qendrore, tha se bankat në të dy vendet kishin lidhur rrjetet e tyre të mesazheve pas marrëveshjeve të arritura gjatë vitit të kaluar. Nuk ishte e qartë nëse ato lidhje do të lejonin transferimin e fondeve dhe shërbimet nuk ishin ende të disponueshme për klientët e bankës, raportojnë mediat e huaja.

Karami tha se 100 banka në 13 vende të tjera ishin të lidhura me rrjetin, pa i përmendur ato. Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga Rusia apo Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë punuar me aleatët e saj për të izoluar të dy vendet. Në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës gati një vit më parë, vendet perëndimore ndaluan bankat kryesore ruse nga sistemi i mesazheve financiare SëIFT me bazë në Belgjikë, i cili lëviz çdo ditë miliarda dollarë në mbarë botën midis më shumë se 11,000 bankave dhe institucioneve financiare.

Administrata Trump ndërmori veprime të ngjashme kundër bankave iraniane pasi rivendosi sanksionet gjymtuese pas tërheqjes së SHBA nga një marrëveshje bërthamore me fuqitë botërore në 2018.

Irani dhe Rusia kanë forcuar lidhjet pas pushtimit të Rusisë, me Iranin që furnizon drone sulmuese që kanë bombarduar infrastrukturën dhe objektiva të tjera civile në të gjithë Ukrainën.  Pasi fillimisht mohoi se kishte armatosur Rusinë, në nëntor Irani pranoi transferimin e dronëve, duke thënë se kjo ndodhi përpara fillimit të luftës. Rezervat e mëdha të naftës dhe lidhjet tregtare të Rusisë me Kinën dhe Indinë deri tani e kanë mbrojtur kryesisht atë nga sanksionet perëndimore.