BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x
BREAKING NEWS

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në Shqipëri, kryeministrja italiane tallet me Edi Ramën dhe përkëdhel presidentin Vuçiç

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në
x
BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x

Bota

“S’bëjmë dallim mes ditës apo natës dhe fundjavave”/ Kush është “Fantazma e Bakhmutit”, nuk do ta besoni sa rusë pretendon se ka eliminuar

“S’bëjmë dallim mes ditës apo natës dhe

Prej shkurtit të 2022-shit Ukraina po përjeton momente të vështira, për shkak të agresionit rus, ndaj i është dashur të marrë masa. Në periferi të Bakhmut, një ekip vdekjeprurës snajperësh lëvizin fshehurazi nëpër pyje dhe fusha duke synuar caqet ruse. “Nuk është asgjë si filmat amerikanë që romantizojnë punën e snajperëve dhe e tregojnë atë si shumë magjepsëse”, ka thënë për Business Insider komandanti i tyre, i cili ka nofkën “Fantazma”.

“Ne punojmë 24 orë në ditë, nuk bëjmë dallim mes ditës apo natës. Nuk ka fundjavë”, tha ai. “Ti je i rraskapitur…”. Ai ka thënë se njësia e tij ka qëlluar 558 objektiva në nëntë muajt e fundit dhe ai është personalisht përgjegjës për 113 prej tyre.

Numri i luftëtarëve të armikut që ai thotë se kanë vrarë është i barabartë me ushtarët e një batalioni të tërë. Përgjatë historisë së luftës moderne, ka pasur histori të snajperëve thuajse mitik, të cilët “nxjerrin jashtë loje” një sërë objektivash armike me saktësi të mprehtë. Dhe ekipi i tyre në këtë rast thuhet se qëllon objektiva me vlerë të lartë.

Pasi objektivi është eliminuar, ata vrasin çdo ushtar tjetër rus që shohin në afërsi. Ndërkohë bëhet e ditur se arma kryesore e snajperit ukrainas është Barrett M107A1 e prodhuar në SHBA.