Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sean Penn në Stamboll, do xhirojë film për gazetarin e vrarë saudit

Postuar: 06/12/2018 - 15:23

Në Turqi ka mbërritur sot aktori i njohur amerikan Sean Penn, i cili do të fillojë xhirimet për një dokumentar mbi vrasjen macabre tw gazetarit dissident saudit Jamal Khashoggi nw konsullatwn saudite nw Stamboll.
 
Penn është shfaqur para konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll me një ekip prej dhjetë vetash mes të cilëve edhe truproja të tij. Mediat transmetuan një video që tregon Pennin me kostum të zi duke biseduar me një kameraman para gardhit të policisë turke që pengon hyrjen në konsullatë.
 
Nuk dihet nëse 58-vjeccari, fitues i dy çmimeve Oscar, ka të dhëna për eleminmimin e gazetarit saudit, por ai është i njohur për pikëpamje dhe iniciativa që vendet e tjera i konsiderojnë të diskutueshme.
 
Gazetari saudit Jamal Khashoggi, kritik i hapur i princit të kurorës të Arabisë Saudite, u vra pasi hyri në Konsullatën Saudite në Stamboll më 2 tetor. Ai shkoi për të kërkuar dokumentet për martesë me një shtetase turke. Trupi i 59-vjeçarit ende nuk është gjetur, pavarësisht nga kërkimet e konsullatës dhe vendeve të tjera.
 
Vrasje e gazetarit te “Washington Post” shkaktoi pakënaqësinë e komunitetit ndërkombëtar. Qeveria saudite ka ofruar sqarime të ndryshme në lidhje me vrasjen, duke e mohuar atë fillimisht, ndërsa më pas tha se vrasja ishte aksidentale dhe më në fund iu referua asaj si një operacion jashtë komandës. Të gjitha dyshimet e hedhura kryesisht nga senatorët e Shba, sipas një raporti të fundit tw CIA-s,  bien mbi princin e Kurorës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 10/12/2018 - 21:03

Presidenti francez Emmanuel Macron ka premtuar një rritje minimale të pagave dhe koncesioneve tatimore në përgjigje të protestave të dhunshme për javë me radhë.Franca ka parë katër fundjava protestash të dhunshme kund

Postuar: 10/12/2018 - 20:16

Policit siberian, i njohur si vrasësi më i madh serial i Rusisë i epokës moderne, i është dh

Postuar: 10/12/2018 - 19:52

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se migrimi i njerëzve &l

Postuar: 10/12/2018 - 19:26

Presidenti amerikan Donald Trump ka aprovuar parimisht në fundjavë kërkesat e Pentagon për rrit

Postuar: 10/12/2018 - 19:02

Studiuesit të fakultetit të famshëm amerikan Instituti i Teknologjisë së Massachusetts njoftuan

Postuar: 10/12/2018 - 18:16

Një nga prodhueset më të mëdha të argjendit në botë, Kina, njoftoi sot zbulimin e depozitave të

Postuar: 10/12/2018 - 18:03

Protestat anti-qeveritare që kanë kthyer përmbys Francën thuajse kanë ndaluar ekonominë e vendi