BREAKING NEWS

Kuvendi bën njoftimin me shumë rëndësi për zgjedhjen e Presidentit. Ja çfarë pritet të ndodhë

Kuvendi bën njoftimin me shumë rëndësi për zgjedhjen e
x
BREAKING NEWS

‘Plumbi i Artë’/ Tronditi botën e krimit, Gjykata e Posaçme merr vendimin për Nuredin Dumanin, pasi ‘zbërtheu’ prapaskenat e errëta të bandave që veprojnë në vendin tonë

‘Plumbi i Artë’/ Tronditi botën e krimit, Gjykata e
x
BREAKING NEWS

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon Berishës e Metës foton që po shpërndahet me shpejtësi dhe i ‘thumbon’ ashpër: Nuk paska qenë aq budalla Enveri...

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon
x
BREAKING NEWS

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në banjë, unë përkëdhela ...’, Dumani zbardh detaje të rënda për grabitjen e shtëpisë së emrit të njohur! U veshën si policë të anti-drogës për të grabitur 500 mijë euro

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në
x
BREAKING NEWS

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep dëshminë e tij ish zyrtari i lartë i Policisë, Leonard Palushi që u arrestua nga personat VIP me urdhër të SPAK

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep
x
BREAKING NEWS

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë, ish-kryeministri pranon se padia e tij ndaj Blinken nuk mund të merret në shqyrtim dhe sulmon deputetin e CDU

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë,
x
BREAKING NEWS

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës së SHQUP, rrezikon t’i ndërpriten dritat dhe uji, “Rithemelimi” nuk njihet nga institucionet

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për të hetuar Berishën dhe Metën, PS ka përgjegjësi politike për zyrtarët e korruptuar që kanë rënë në burg

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për
x

Bota

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken bën lëvizjen e radhës një ditë para takimit Biden-Putin

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken bën lëvizjen e radhës

Sekretari i Shtetit Anthony Blinken ka diskutuar sot me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky para takimit virtual të presidentit Joe Biden me homologun e tij rus Vladimir Putin.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha për media se Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara ndaj politikës së dyerve të hapura të NATO-s dhe se Aleanca duhet të mbetet e hapur për kandidatët sapo ata të jenë gati. Ukraina, një ish-republikë sovjetike, po kërkon t’i bashkohet Bashkimit Evropian dhe NATO-s.

“Ne kemi rënë dakord për veprim të përbashkët dhe të koordinuar. Ne u jemi mirënjohës partnerëve strategjikë amerikanë për mbështetjen e vazhdueshme për sovranitetin dhe integritetin tonë territorial. Asgjë për Ukrainën pa Ukrainën”, shkroi Zelensky në Twitter. Ukraina shënon të hënën 30-vjetorin e themelimit të një ushtrie të pavarur, pasi shpalli pavarësinë nga ish-Bashkimi Sovjetik në vitin 1991.

Me këtë rast, Kievi, Lviv dhe Odessa do të prezantojnë para publikut automjetet ushtarake amerikane Humvee. Një dorëzim ceremonial i anijeve patrulluese të Rojës Bregdetare të SHBA-ve të dorëzuara së fundmi do të mbahet në Odessa, gjë që do të forcojë kapacitetet e marinës ukrainase. Ukraina ka akuzuar Rusinë për grumbullimin e dhjetëra-mijëra trupave përgjatë kufirit në përgatitje për një ofensivë të mundshme ushtarake në shkallë të gjerë.

Rusia ka hedhur poshtë akuzat për një sulm të mundshëm ndaj Ukrainës, por i ka thënë Perëndimit të mos kalojë “vijën e kuqe” dhe të ndalojë zgjerimin e NATO-s drejt lindjes. Në një bisedë virtuale mes Bidenit dhe Putinit të paralajmëruar për nesër, presidenti amerikan pritet të paralajmërojë Rusinë për pasojat e rënda ekonomike nëse Rusia nis një pushtim të Ukrainës.

Më të lexuarat