BREAKING NEWS

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x
BREAKING NEWS

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me Ramën në Sofje, Shqipëria ka probleme me...

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me
x

Bota

Sekretet e rezidencës Novo-Ogarevo,  ja ku ndodhet bunkeri ku fshihet Putin dhe arsyeja e fortë pse “Cari” është izoluar si Hitleri në ditët e fundit

Sekretet e rezidencës Novo-Ogarevo,  ja ku ndodhet bunkeri ku fshihet

Ata që janë të vëmendshëm ndaj luftës në Ukrainë e dinë se gjithçka manipulohet nga Kremlini, por jo vetëm prej andej: Vladimir Putin, në fakt, duke u bërë gjithnjë e më shumë paranojak, më shumë se të shkojë në zyrën e tij, i pëlqen të kalojë shumicën e kohës i mbyllur  në bunkerin e tij të artë në të cilin takimet i kufizojnë në minimum. Kjo është pasuria e ostivës në qytetin e Novo-Ogaryovo, një periferi ekskluzive e frekuentuar nga njerëz të famshëm dhe oligarkë jashtë qendrës së Moskës. Pse flasim për bunkerin? Për shkak se ai nuk del dhe i mirëpret njerëzit me pikatore, ai është praktikiasht i izoluar si në ditët e Covid. Pas raportimit të inteligjencës së tij, Cari vendos me kë të flasë dhe të kontaktojë nëpërmjet video-konferencës, sepse deri tani ai po shmang, kur është e mundur, takimet drejtpërdrejt "sepse i jep atij kontroll mbi atë që dëgjon dhe atë që nuk dëgjon".  Gjeneralët dhe komandantët e tjerë tani konsiderohen gjithashtu si vartës të përulur, si në rastin e Gerasimov, Shefit të Shtabit dhe Ministrit të Mbrojtjes Shoigu. "Vëzhguesit e mprehtë të Kremlinit besojnë se Putini po kalon shumë nga koha e tij vetëm, duke menduar për luftën dhe duke menduar për strategjinë në terren, gjë që është alarmante për Rusinë, sepse historia na thotë se kjo është saktësisht e kundërta e asaj që duhet të bëjë ”, nënvizon Galeotti. Në intervistën e tij të gjatë me gazetën britanike, Galeotti e krahasoi Putinin me Hitlerin , duke kujtuar Fyhrerin e mbyllur në bunkerin e Berlinit nga ku u jepte urdhra gjeneralëve. Në këtë moment historik, presidenti rus ka të njëjtën sjellje të përditshme për arsyet e përshkruara më sipër dhe frikën se mos vritet në çdo moment siç zbulohet nga burime të shumta dhe ish-spiunët që e njohin nga afër.