BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Bota

Pas akuzave për korrupsion, vjen reagimi nga Senatori amerikan

Pas akuzave për korrupsion, vjen reagimi nga Senatori amerikan

Senatori demokrat amerikan, Robert Menendez dhe gruaja e tij po përballen me tre akuza federale për korrupsion, ryshfet, komplot për të kryer zhvatje. Senatori dhe bashkëshortja e tij akuzohen se kanë marrë para, shufra ari, një makinë luksoze dhe para për shlyerjen e një kredie hipotekore nga tre biznesmenë egjiptianë, në këmbim të shërbimeve që synonin pasurimin e biznesmenëve.

Autoritetet tashmë i kanë “ngrirë” pasuritë, të cilat i konsiderojnë si të ardhura të ryshfetit. Të pandehurit do të dalin para gjykatës më 27 shtator. Deri në përfundimin e gjyqit, Menendez nuk do të jetë në gjendje të jetë president i Komitetit të fuqishëm të Senatit për Çështjet Ndërkombëtare. Kjo është hera e dytë që senatori amerikan akuzohet për ryshfet. Ai u shpall i pafajshëm në vitin 2015.

Megjithatë, senatori ka hedhur poshtë akuzat dhe pretendon se është i pafajshëm. Ai tha se “për vite të tëra, forcat e prapaskenave janë përpjekur vazhdimisht të heshtin zërin tim dhe të gërmojnë varrin tim politik. Ka një vit që po vazhdon një fushatë shpifjeje kundër meje. Ata që qëndrojnë pas kësaj fushate thjesht nuk mund të pranojnë që një latin i gjeneratës së parë me origjinë modeste mund të bëhet senator dhe t’i shërbejë vendit me integritet. Më keq, ata më shohin si pengesë për qëllimet e tyre më të mëdha politike. Unë jam akuzuar më parë. Unë kam qëndruar i vendosur kundër diktatorëve nga e gjithë bota, në Iran, Kubë, Turqi dhe gjetkë. Unë mbetem i përkushtuar për të vazhduar këtë punë të rëndësishme. U bëj thirrje miqve dhe mbështetësve të mi dhe komunitetit që na mbështet në përgjithësi të zgjohen. Kujtojmë që prokurorët kanë gabuar edhe herët e tjera. Jam i bindur se kjo çështje do të zgjidhet me sukses”