BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x
BREAKING NEWS

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të PD dhe si do e përzërë Sali Berishën pasi gjykata të rrëzojë “Foltoren”

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të
x
BREAKING NEWS

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të “trazojnë” politikën shqiptare pas 24 korrikut

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të
x

Bota

Seri shpërthimesh në këtë shtet, të paktën 14 të vrarë

Seri shpërthimesh në këtë shtet, të paktën 14

Një seri shpërthimesh kanë tronditur ditën e sotme Afganistanin, ku kanë mbetur të vrarë të paktën 14 persona.

Të paktën pesë besimtarë u vranë brenda Xhamisë, ndërsa tre bomba në furgona në veri të vendit vranë nëntë pasagjerë.

Nuk ka detaje të mëtejshme mbi shpërthimin që goditi Xhaminë Hazrat Zakaria në Distriktin 4 të Policisë qendrore të qytetit, sipas Khalid Zadran, një zëdhënës i policisë talebane në Kabul.

“Shpërthimi ndodhi ndërsa njerëzit ishin brenda xhamisë për namazin e mbrëmjes”, tha Zadran.

Minibusët u shënjestruan në qytetin verior të Mazar-e-Sharif pasi mjetet shpërthyese u vendosën brenda automjeteve, sipas Mohammad Asif Ëaziri, një zëdhënës i emëruar nga Talibanët në provincën Balkh.

Ai tha se shpërthimet vranë nëntë persona dhe plagosën 15 të tjerë.

Të gjitha viktimat në Mazar-e-Sharif ishin nga myslimanët shiitë të pakicës së vendit, sipas një zyrtari policor i cili foli në kushte anonimiteti pasi nuk ishte i autorizuar të jepte detaje për mediat.

Askush nuk e mori menjëherë përgjegjësinë për shpërthimet, por ato kishin shenjat dalluese të degës rajonale të grupit të Shtetit Islamik, i njohur si Provinca Khorasan e Shtetit Islamik, ose ISIS-K.

ISIS-K, i cili ka operuar në Afganistan që nga viti 2014, shihet si sfida më e madhe e sigurisë me të cilën përballen sundimtarët e rinj talebanë të vendit.

Që nga pushtimi i tyre, kur ata morën pushtetin në Kabul gushtin e kaluar, talebanët kanë nisur një goditje gjithëpërfshirëse kundër selisë së IS në Afganistanin lindor.