BREAKING NEWS

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin tonë. Njihuni me parashikimin e motit për datën 9 Gusht

Vjen kthesa e madhe/ Stuhitë dhe vetëtimat pushtojnë vendin
x
BREAKING NEWS

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i plagosur, policia zbardh detaje të reja

Ngjarja e rëndë në Maliq/ Një i vrarë dhe një i
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe autori, të dy blegtorë, ja si nisi sherri

Zbardhen detaje të reja nga vrasja në Maliq/ Identifikohet edhe
x
BREAKING NEWS

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me thikë, kush është viktima

Emri/ Humbi jetën mbrëmjen e sotme gjatë një sherri me
x
BREAKING NEWS

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para

Vritet një person në Maliq, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave, kryeministri nuk përgjigjet

Protestuesit telefonojnë live Ramën për shkarkimin e ministrave,
x
BREAKING NEWS

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano bën për ‘ujë të ftohtë’ drejtuesit e policisë: Reflektoni urgjent, po toleroni horrat, por jo qytetarët

“Lum denoncimesh për sjelljen e efektivëve”, Gledis Nano
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së Brendshme

Tragjedia në Himarë, nis protesta para ministrisë së
x

Bota

SHBA bën zbulimin e madh në kufi me Meksikën, tunel gjigand për...

SHBA bën zbulimin e madh në kufi me Meksikën, tunel gjigand

Një tunel gjigand është zbuluar në kufi me Meksikën që përdorej për trafikimin e drogërave i cili ishte i pajisur me sistem hekurudhor dhe rrymë elektrike pranë kufirit SHBA-Meksikë, pranë Kalifornisë.

Kalimi nëntokësor i zbuluar në fundjavë është rreth 800 metra i gjatë  dhe lidh qytetin meksikan të Tijuana me një magazinë pranë Otay Mesa në San Diego, njoftuan zyrtarët federalë.

Tuneli ka gjithashtu sisteme ventilimi dhe mure të përforcuara. Ai gjendet në thellësi më shumë se 20 metra dhe është 1.3 metra i gjerë.

Si pjesë e aksionit të zbulimit raportohet se u sekuestruan dhe 700 kg kokainë, 80 kg metamfetamina dhe rreth 2 kg heroinë.

Gjashtë njerëz të arrestuar u akuzuan për trafik kokaine e heroine, thanë autoritetet.

Zyrtarët thanë se zbulimi iu bë pas ndalimit të automjeteve që hynin e dilnin në mënyrë të dyshueshme nga magazina dhe një shtëpi pranë saj, në të cilat ishin gjetur droga të ndryshme.

Kur ata bastisën magazinën nuk gjetën droga por zbuluan hyrjen e tunelit në dyshemenë e betonit, tha në prokurorët federalë.

“Nuk ka më dritë në fund të narko-tunelit,” tha me ironi prokurori amerikan Randy Grossman. “Do të shkatërrojmë çdo rrugë nëntokësore trafikimi për të ndaluar ardhjen e drogave ilegale në komunitetet tona”, shtoi ai.

Nuk është ende e qartë sesi është përdorur kalimi nëntokësor por kjo nuk është hera e parë që trafikantët të gërmojnë tunele të tilla.

Në janar 2020 ishte hera e fundit që autoritetet në SHBA njoftuan zbulimin e një tuneli gjithashtu rreth 800 metra të gjatë nga Tijuana drejt San Diego.