Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA heq taksat e çelikut dhe aluminit për Kanadanë

Postuar: 18/05/2019 - 14:40

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë arritur marrëveshje me Kanadanë për largimin e taksave për importimin e çelikut dhe aluminit. Ky ndryshim pritet ta sjellë miratimin e një marrëveshjeje të re tregtare mes shteteve të Amerikës Veriore.
 
Përmes një deklarate të përbashkët, Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja njoftuan se taksa prej 25 për qind për çelikun dhe taksa prej 10 për qind për aluminin do të hiqen në 48 orët e ardhshme. Pritet që ShBA-ja ta nënshkruajë një marrëveshje të ngjashme edhe me Meksikën.
 
Këto taksa ishin vendosur vitin e kaluar. Autoritetet amerikane kishin deklaruar se arsye për zbatimin e tyre është siguria kombëtare.
 
Sipas marrëveshjes së re, shtetet nuk kanë kufizime për sasinë e çelikut dhe aluminit që e blejnë nga shtetet tjera.
 
Sidoqoftë, Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja do të vazhdojnë ta përcjellin importin e këtyre metaleve dhe nëse njëri shtet blen sasi të jashtëzakonshme, vendi tjetër mund të kërkojë bisedime dhe ka mundësi që taksat të rikthehen.
 
Edhe Kanadaja ka njoftuar se do t’i largojë taksat për çelikun dhe aluminin e importuar nga Shtetet e Bashkuara, të cilat ishin vendosur si kundërpërgjigje ndaj vendimit të amerikanëve, shkruan “BBC”

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/06/2019 - 19:58

SHBA, Izraeli dhe Rusia kanë arritur marrëveshje rreth shumicës së çështjeve sa i përket zgjidhjes së krizës në Siri, ka njoftuar Sekretari për Siguri i Rusisë, Nikolai Patrushev.
 

Postuar: 25/06/2019 - 19:48

Të premten e ardhshme Këshilli Federal do të trajtojë paketën e migracionit.

Postuar: 25/06/2019 - 19:34

Ministri i Jashtëm i Kubës, Bruno Rodríguez tha sot se autoritetet e vendit shprehin mbështejen

Postuar: 25/06/2019 - 18:52

Parashikuesit e motit bënë shaka teksa thanë se “ferri po vjen” në Europë, duke qen

Postuar: 25/06/2019 - 15:43

Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar përballjen e botës me një “aparteid” të shkak

Postuar: 25/06/2019 - 15:33

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës votoi për kthimin e Rusisë në këtë dhomë pas një

Postuar: 25/06/2019 - 15:30

Presidenti iranian Hassan Rouhani tha të martën se sanksionet e reja të SHBA kundër zyrtarëve t