Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA, Irak: Procesi i negocjatave me talebanët, i vdekur

Postuar: 20/09/2019 - 15:22

“Ne kemi mësuar se presidenti (Donald Trump) ka përfunduar marrëveshjen dhe ne kemi mësuar se marrëveshja e paqes dukshëm ka vdekur”, tha Engel.
 
Deklarata erdhi nga përfaqësuesi Eliot Engel, kryetar demokrat i Komitetit të Punëve të Jashtme , në një seancë dëgjimore publike pas paraqitjes së djeshme të Khalilzad-it.
 
Raportohet se i dërguari i posaçëm për Afganistan, Zalmay Khalilzad, gjatë një brifingu të klasifikuar për ligjvënësit në Kongres ka pranuar dështimin e bisedimeve të paqes me talebanët duke e quajtur atë proces “të vdekur”.
 
Seanca dëgjimore vjen disa javë pasi presidenti amerikan në mënyrë të papritur anuloi bisedimet e paqes me talebanët për vrasjen e një ushtari amerikan në kryeqytetin Kabul të Afganistanit.
 
Sipas një postimi në Twitter nga komiteti javën e kaluar, paraqitja e Khalilzad-it u thirr Engel pasi Departamenti Amerikan i Shtetit “injoroi kërkesa të shumta për brifing rreth planit të paqes në Afganistan”.
 
Kohët e fundit, forcat afgane të mbështetura nga fuqia ajrore e SHBA arritën të rimarrin disa territore nga kryengritësit, duke rezultuar në përleshje vdekjeprurëse në pjesë të ndryshme të vendit me shumë jetë të humbura nga të gjitha palët, përfshirë civilë.
 
Të paktën 30 vjelës të arrave të pishës u vranë dhe 40 të tjerë u plagosën në një sulm me avion amerikanë në orët e hershme të ditës së djeshme në lindje të Afganistanit në afërsi të maleve Tora Bora./aa/

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 15:02

Ai është dërguar me helikopter në Spitalin Universitar të Lozanës ku po trajtohet në repartin e specializuar për viktima të djegies.
 

Postuar: 23/10/2019 - 14:54

Forcat ruse kanë filluar të vendosen në zonën kufitare mes Turqisë e Sirisë si pjesë e marrëves

Postuar: 23/10/2019 - 13:57

Nuk është identifikuar ende shtetësia e 39 viktimave të gjetur brenda një kamioni në jugperëndim

Postuar: 23/10/2019 - 12:52

Në të njëjtin park ku u gjetën sot 39 persona të vdekur, në vitin 2000 janë gjetur 58 viktima pas

Postuar: 23/10/2019 - 12:50

Një vajzë e cila u dhunua barbarisht nga ish-i dashuri i saj xheloz, kur rifitoi ndjenjat mendoi

Postuar: 23/10/2019 - 11:13

Policia britanike ka njoftuar se 39 personave janë gjetur të vdekur në një kamion në Essex.

Postuar: 23/10/2019 - 10:06

Presidentёt e Rusisё dhe Turqisё negociuan me orё tё tёra pёr veriun e Sirisё dhe ranё dakord pёr