Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA, ish-agjenti i CIA-s burgoset për spiunazh me Kinën

Postuar: 18/05/2019 - 15:10

Një ish-oficer i agjencisë qendrore të inteligjencës së SHBA, CIA është burgosur për 20 vjet për zbulimin e sekreteve ushtarake për llogari të Kinës, tha sot departamenti i drejtësisë i SHBA.
 
Kevin Mallory u shpall fajtor për disa vepra spiunazhi pasi një gjyqi dy javësh qershorin e kaluar.
 
62-vjeçari mbante pozicion të lartë të sigurisë dhe kishte qasje në dokumente të rëndësishme.
 
Ai u dënua për shitjen e sekreteve në Kinë për 25,000 dollarë. Dëshmitë në gjyqin e tij përfshinin një video mbikëqyrjeje që tregonte Mallory duke skanuar dokumente të klasifikuara në një kartë digjitale të memories në një zyrë postare.
 
“Ai gjithashtu udhëtoi për në Shangai për t’u takuar me një agjent kinez në mars dhe prill 2017”, tha departamenti i drejtësisë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/06/2019 - 19:58

SHBA, Izraeli dhe Rusia kanë arritur marrëveshje rreth shumicës së çështjeve sa i përket zgjidhjes së krizës në Siri, ka njoftuar Sekretari për Siguri i Rusisë, Nikolai Patrushev.
 

Postuar: 25/06/2019 - 19:48

Të premten e ardhshme Këshilli Federal do të trajtojë paketën e migracionit.

Postuar: 25/06/2019 - 19:34

Ministri i Jashtëm i Kubës, Bruno Rodríguez tha sot se autoritetet e vendit shprehin mbështejen

Postuar: 25/06/2019 - 18:52

Parashikuesit e motit bënë shaka teksa thanë se “ferri po vjen” në Europë, duke qen

Postuar: 25/06/2019 - 15:43

Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar përballjen e botës me një “aparteid” të shkak

Postuar: 25/06/2019 - 15:33

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës votoi për kthimin e Rusisë në këtë dhomë pas një

Postuar: 25/06/2019 - 15:30

Presidenti iranian Hassan Rouhani tha të martën se sanksionet e reja të SHBA kundër zyrtarëve t