BREAKING NEWS

“Jam e tmerruar”, ministrja Manastirliu publikon foton e Bashës dhe lëshon paralajmërimin e frikshëm për COVID-19: Kostoja mund të bëhet marramendëse!

“Jam e tmerruar”, ministrja Manastirliu publikon foton e Bashës
x

Bota

SHBA ja kalon Kinës me 82 404 raste të prekurish, të vdekur 1178, New Yorku 40 mijë të prekur

SHBA ja kalon Kinës me 82 404 raste të prekurish, të vdekur

 

Me 82.404 raste, Shtetet e Bashkuara numëruan numrin më të lartë të infeksioneve nga Italia dhe Kina. Një shifër e raportuar nga Universiteti Johns Hopkins, tregon që SH.B.A. dalë  në krye të vendeve më të prekura, duke kaluar Kinën, e cila kishte 81,782 raste të fillimit të epidemisë së Coronavirus. Kështu, Italia zbret në vendin e tretë me 80.539. Totali i të vdekurve ka shkuar në  1,178 të vdekur në Shtetet e Bashkuara, sipas Neë York Times.

Goditja më e rëndë ndodhur në  shtetin e New York-ut ku janë regjistruar gati 40 mijë raste. Sipas Guvernatorit Cuomo, 7,000 raste janë regjistruar në 24 orë dhe rreth 100 vdekje të tjera, gjë që çoi në 385 vdekje. Për kryetarin e bashkisë De Blasio, të paktën gjysma e qytetit do të infektohet.

Sidoqoftë, Donald Trump vazhdon të insistojë në nevojën për të rifilluar hapjen e vendit sa më shpejt të jetë e mundur. "Ne duhet të fillojmë që Amerika të kthehet përsëri në punë sa më shpejt të jetë e mundur", tha Trump dhe shpjegoi se, sipas tij, duhet të identifikohen fushat që preken më pak nga ku të fillojë biznesi. Sa i përket përparësisë së Shteteve të Bashkuara për sa i përket numrit të personave të infektuar, presidenti minimizoi duke insinuuar që numrat e vërtetë në Kinë nuk dihen. "Dhe kush e di se çfarë janë numrat në të vërtetë në Kinë?", Tha Donald Trump i cili shtoi: "ishte një haraç për aftësinë tonë për të provuar".

Kërkesat për përfitime të papunësisë në Shtetet e Bashkuara u rritën në 3.283 milion njësi nga 282,000 javën e kaluar. Shifra - e cila, siç shihet në grafik, nuk është askund e krahasueshme me krizën e vitit 2008 - është më e keqe se pritjet e analistëve, të cilët mendonin rreth 1.7 milion.