BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

SHBA jep lajmin e mirë/ Kongresi amerikan merr vendimin e rëndësishëm për Ukrainën

SHBA jep lajmin e mirë/ Kongresi amerikan merr vendimin e

Kongresi ka miratuar 12.3 miliardë dollarë ndihmë të premten për Ukrainën, si pjesë e një projekt-ligji për shpenzime që synon të parandalojë një mbyllje kaotike të qeverisë përpara afatit të mesnatës.

Paketa, e cila u miratua vetëm disa orë pasi presidenti rus Vladimir Putin aneksoi katër rajone ukrainase të pushtuara nga Rusia, përfshin 3 miliardë dollarë për armë, furnizime dhe paga për ushtrinë e Ukrainës dhe autorizon presidentin Joe Biden të drejtojë Pentagonin të transferojë 3.7 miliardë dollarë armë dhe të tjera në Ukrainë.

E ashtuquajtura rezolutë e vazhdueshme – miratuar me 230 vota kundër 201 kundër, me 10 republikanë që u bashkohen demokratëve – gjithashtu siguron 4.5 miliardë dollarë për Kievin për të mbajtur financat e vendit të qëndrueshme dhe për të mbajtur qeverinë në funksion.

Alokimi e çon shumën totale të kontributit të SHBA në 65 miliardë dollarë, bën me dije Guardian.

“Kjo ndihmë e re granti është një demonstrim i mëtejshëm i besimit të SHBA-së në Ukrainë dhe do të mbështesë operacionet kritike të qeverisë dhe do të ofrojë lehtësim për popullin ukrainas që vuan nga lufta brutale e Rusisë”, tha në një deklaratë sekretarja e Thesarit, Janet Yellen.

“Në mënyrë kritike, ky financim do të ndihmojë gjithashtu në forcimin e rezistencës guximtare të Ukrainës ndaj luftës së paligjshme të agresionit të Putinit. Ne u bëjmë thirrje donatorëve të tjerë që jo vetëm të përshpejtojnë disbursimet e tyre ekzistuese në Ukrainë, por edhe të rrisin shkallën e tyre të ndihmës”, shtoi ajo.

Më të lexuarat