BREAKING NEWS

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që mund të përmbysë rezultatin në Shkodër

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që
x
BREAKING NEWS

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti që lë mandatin për t’u bërë kryebashkiak (Emri)

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti
x
BREAKING NEWS

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”, ish-deputeti plas deklaratën e fortë dhe bën denoncimin e bujshëm

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”,
x
BREAKING NEWS

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të policisë: Operacion i gabuar, ja çfarë duhej bërë

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të
x
BREAKING NEWS

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh detajet e forta nga atentati i Ylli Brahimit: Atentatorët bllokuan valët e kamerave

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa reagon për korrupsionin e ish-agjentit: Ka përpjekje për të njollosur Edi Ramën në SHBA

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa
x
BREAKING NEWS

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po luan me mendjen e Berishës, në momentin...

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po
x
BREAKING NEWS

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje nga hetimi: Ja çfarë pritet të ndodhë

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje
x

Bota

SHBA “lëshon” opozitën iraniane të strehuar në Shqipëri? Përplasje të forta në administratën “Biden” për MEK, reagon Irani

SHBA “lëshon” opozitën iraniane të strehuar në

Deklarata e papritur e një zëdhënësi të DASH, i cili shprehet se SHBA-të nuk e shohin organizatën MEK, që strehohet në Shqipëri, si një opozitë demokratike dhe me potencial, që të përfaqësojë popullin iranian ka ndezur debate të forta në administratën “Biden”. Sipas “Fox Neës” në reagimin e DASH thuhet se “vazhdon të ketë shqetësime serioze në lidhje me muxhahedinët, ose MEK, duke përfshirë akuzat e gjata për abuzime të kryera kundër anëtarëve të tij. "Siç kemi thënë, ndërsa Shtetet e Bashkuara revokuan përcaktimin e MEK si një organizatë e huaj terroriste në shtator 2012, Shtetet e Bashkuara nuk e shohin MEK si një lëvizje opozitare demokratike të qëndrueshme që është përfaqësuese e popullit iranian," thuhet se është shprehur zëdhënësi i DASH. 

Përplasje në administratën “Biden”

Pas reagimit të zyrtarit të DASH, ka reaguar dhe administrata “Biden”, të cilët këtë reagim e quajnë një "tradhti flagrante" të popullit iranian. MEK është dega kryesore e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI) një grup “ombrellë” për lëvizjet disidente iraniane që kundërshtojnë regjimin. Ndërsa MEK u cilësua një organizatë terroriste në vitet '90, grupi ka hequr dorë nga dhuna dhe ky emërtim u revokua gjatë administratës së Obamës. Marrëdhëniet u ngrohën gjatë administratës Trump, pasi një numër zyrtarësh të lartë, duke përfshirë ish-zëvendëspresidentin Mike Pence, ish-sekretarin e shtetit, Mike Pompeo dhe ish-këshilltarin e sigurisë kombëtare John Bolton, i kanë dhënë grupit mbështetjen e tij dhe kanë folur në ngjarje. Por mbështetja e saj shtrihet përtej administratës Trump, tek ish-zyrtarët e Bushit, si dhe demokratët dhe republikanët në Kongres.

Reagon Irani

Edhe në Iran ka patur reagime nga deklarata e zyrtarit të DASH.  Seyyed Mohammad Javad Hasheminejad i tha gazetarit të IRNA-së se SHBA është shumë mirë e vetëdijshme për urrejtjen e thellë të popullit iranian për grupi terrorist MEK, prandaj, ajo nuk ka zgjidhje tjetër veçse ta pranojë këtë të vërtetë dhe të mos vendoset kundër iranianëve. Vetëkuptohet se deklarata dhe qëndrime të tilla kanë për qëllim vetëm fshehjen e mbështetjes së hapur dhe të fshehtë të SHBA-së për MEK-un. Habilian SG shtoi gjithashtu: “Masat e marra nga qeveria amerikane në favor të grupit terrorist MEK, të paktën brenda dy dekadave të fundit, e bëjnë të qartë se Uashingtoni e ka mbështetur zyrtarisht këtë grup. Deklarimi zyrtarisht i mbështetjes për grupin pas pushtimit të Irakut në 2003, heqja e grupit nga lista e terrorizmit në 2012 dhe lejimi i grupit të krijojë një zyrë font të njohur si Këshilli Kombëtar i Rezistencës në Uashington në 2013, tregon mbështetjen zyrtare të qeverisë për këtë grup terrorist”. Ai vazhdoi, “Sipas liderit të grupit, Sekretari i Shtetit i SHBA-së, në rastin e rrëzimit të grupit nga qeveria irakiane, caktoi një nga bashkëpunëtorët e tij të bisedonte me vende të ndryshme të botës për të marrë miratimin e tyre për të strehuar këtë grup. Pasi shpenzuan shumë kohë duke negociuar me 75 vende, SHBA-ja më në fund vendosi këtë grup në Shqipëri. Si mund të interpretohet kjo përmasa e mbështetjes për një grup famëkeq terrorist? Ndërsa ky grup ishte i vendosur në Irak dhe çështja e dëbimit të tij duhej të merrej nga qeveria irakiane dhe Kombet e Bashkuara, pse amerikanët filluan të zhvillonin bisedime me vende të tjera për të transferuar MEK-un? Kështu, pretendimi i zyrtarit amerikan në Departamentin e Shtetit se nuk është vendosur asnjë kontakt me këtë grup përtej çështjeve që lidhen me zhvendosjen e anëtarëve të MEK-ut. Hashminejad tha në fund se qeveria amerikane, në vend që të marrë një qasje hipokrite, duhet të ndalojë mbështetjen e këtij grupi terrorist, i cili, përveç disa amerikanëve, ka vrarë mijëra iranianë.

Marrëveshja e Shqipërisë me SHBA

Muxhahedinët janë strehuar në vendin tonë në një kamp të ngritur në periferi të Tiranës pranë zonës së Manzës, që prej vitit 2013. Ishte një marrëveshje e qeverisë shqiptare, asokohe e drejtuar nga Sali Berisha, me SHBA-të për të strehuar në vendin tonë një numër prej rreth 300 muxhahedinësh me statusin e azilantit politik. Kjo marrëveshje erdhi fill pasi Uashingtoni e hoqi këtë organizatë nga lista e grupeve terroriste që veprojnë në botë. Ky grupim, i cili nga regjimi aktual i Iranit konsiderohet terrorist, është krijuar në vitin 1965 dhe nga pjesa më e madhe e botës perëndimore (përfshirë edhe Shqipëria) njihen si opozita iraniane në emigracion. Në fillimet e krijimit të tyre ata kanë qenë në opozitë me udhëheqësin e Iranit deri në vitet ‘70, Mohammad Reza Shah. Pas përmbysjes së regjimit të tij dhe triumfit të revolucionit islamik, kjo organizatë sërish mbeti në opozitë, pasi ishte kundër organizimit shtetëror që bëri lideri Ajetullahu Ruhollah Homeini. Në këtë situatë ku u shpallën të padëshiruar në vendin e tyre, ata u larguan nga Irani. Një pjesë emigruan në vendet perëndimore dhe një pjesë shumë e madhe u strehuan në Irak, ku ngritën kampin “Ashraf”. Pas konfliktit të SHBA-ve në Irak dhe hyrjes së ushtrisë amerikane në këtë vend për të rrëzuar regjimin e Sadam Husein, muxhahedinët iranianë dolën në krah të SHBA dhe ushtrive të NATO-s. Pasi ushtria e SHBA-ve mori në kontroll gjithë territorin, ky grupim filloi zhvendosjen nga kampi i krijuar në Irak.