BREAKING NEWS

Departamenti Amerikan i Shtetit jep lajmin E PAPRITUR për kryeministrin Rama

Departamenti Amerikan i Shtetit jep lajmin E PAPRITUR për kryeministrin
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I qëndroi deklaratës për një rikthim të tij të mundshëm në krye të PD-së, Sali Berisha bën lëvizjen urgjente

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I
x
BREAKING NEWS

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet e rënda që po ndodhin në zgjedhjet për kryetarin e ri: Po fusin...

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet
x
BREAKING NEWS

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron çfarë do të ndodhë sot në zgjedhjet e PD-së, ka një mesazh të ‘koduar’ edhe për Berishën: Rama e...

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë zjarri, plagoset një i ri, policia zbardh ngjarjen e rëndë

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë
x
BREAKING NEWS

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për katharsis

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për
x
BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x

Bota

SHBA me zemër të madhe, blen 500 milion doza të vaksinës Pfizer për këto vende

SHBA me zemër të madhe, blen 500 milion doza të vaksinës

Shtetet e Bashkuara do të shpenzojnë 3.5 miliard dollarë për të blerë dhe dhuruar 500 milion doza të vaksinës Pfizer për disa nga vendet më të varfra në botë, u bë e ditur sot, të enjten, duke u kërkuar gjithashtu vendeve të tjera të G7 të ndjekin shembullin.
Dhurimi i vaksinave – më i madhi i bërë ndonjëherë nga një vend i vetëm – u njoftua para se Presidenti i SHBA-së Joe Biden të takohej me udhëheqësit e Grupit të Shtatë Ekonomive të Avancuara në Anglinë Perëndimore.

500 milion doza janë të destinuara për 100 vendet më të varfra në botë. Një zyrtar i lartë në administratën e Biden e përshkroi gjestin si një “hap të rëndësishëm përpara që do të tejkalojë përpjekjen globale” me synimin “të sjellë shpresë në çdo cep të botës”.
“Ne me të vërtetë duam të theksojmë se në thelb është qëllimi i vetëm, të shpëtohen jetë,” tha një zyrtar, duke shtuar se Uashingtoni nuk po kërkon favore në këmbim të dozave.