Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA në “luftë” me të ftohtin

SHBA në “luftë” me të ftohtin

Postuar: 07/01/2014 - 09:40

I ftohti brurtal që ka përfshirë Amerikën Veriore po shkon drejt lindjes, duke sjellë temperatura të papara në dy dekada.
 
Nga Montana në Merilend, rreth gjysma e popullsisë amerikane është vendosur nën alarm. Në Kanada, provinca Ontario po përballet me temperatura prej -40 gradë Celsius. Mijëra fluturime janë anuluar dhe banorët kanë thënë se lëkura e tyre mund të ngrijë nëse dalin jashtë.
 
Banorët në bregun verilindor të SHBA-së janë paralajmëruar që të përgatiten për të ftohtët të martën. Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, ka thënë se pjesë të rrugëve kryesore do të mbyllen në përgatitje për motin ekstrem. Sipas tij, temperaturat mund të arrijnë në -26 gradë Celsius gjatë natës.
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/08/2019 - 21:01

Ka ndërruar jetë një nga njerëzit më të pasur në botë. Bëhet fjalë për miliarderin konservator David Koch, i cili ndërroi jetë ditën e sotme në moshën 79-vjeçare.

Postuar: 23/08/2019 - 18:09

Kryediplomati i Koresë së Veriut quajti sot sekretarin amerikan të shtetit Mike Pompeo, një &ld

Postuar: 23/08/2019 - 17:13

Kina ka njoftuar sot ngritje tarifash për produkte amerikane në vlerë $75 miliardë, në kundërpë

Postuar: 23/08/2019 - 16:59

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi sot ushtrinë të kryejë "reagime simetrike" nda

Postuar: 23/08/2019 - 16:09

Një ngjarje tronditëse ka ndodhur në një qytet të Turqisë që ka ngritur në këmbë të gjithë autori

Postuar: 23/08/2019 - 15:23

Të paktën katër njerëz gjetën vdekjen dhe më shumë se 100 të tjerë janë lënduar në goditjet e r

Postuar: 23/08/2019 - 15:19

Presidenti francez Emmanuel Macron, ka thënë se numri rekord i zjarreve në pyjet në Amazon të B