BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Bota

SHBA nuk ndalet, Departamenti i Thesarit merr vendimin drastik për 40 persona nga 9 shtete

SHBA nuk ndalet, Departamenti i Thesarit merr vendimin drastik për 40

Sot, Zyra e Departamentit të Thesarit të SHBA-së për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC), në njohje të Ditës Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit dhe Ditës së të Drejtave të Njeriut, po sanksionon një grup të larmishëm prej mbi 40 individësh dhe subjektesh që janë të lidhur me korrupsionin ose të drejtat e njeriut. abuzimi në nëntë vende.

Gjatë vitit 2022, Thesari ndërmori veprime të shumta për të promovuar përgjegjësinë për abuzuesit e të drejtave të njeriut dhe aktorët e korruptuar në të gjithë botën, duke përfshirë sanksione ndaj dhjetëra individëve dhe subjekteve duke përfshirë në Ballkanin Perëndimor, Bjellorusi, Liberi, Guatemalë, Federatën Ruse, Burma, dhe Irani. Thesari përdori mjete dhe autoritete të ndryshme - duke përfshirë Urdhrin Ekzekutiv (EO) 13818, i cili bazohet dhe zbaton Aktin Global Magnitsky të Përgjegjshmërisë për të Drejtat e Njeriut - për të demonstruar fokusin e qeverisë së SHBA në promovimin e respektimit të të drejtave të njeriut dhe kundër korrupsionit.

"Aktorët e korruptuar dhe abuzuesit e të drejtave të njeriut mbështeten të dy në mangësitë në sistemin financiar ndërkombëtar për të kryer aktivitetet e tyre," tha nënsekretari i Thesarit për Terrorizmin dhe Inteligjencën Financiare, Brian E. Nelson. “Gjatë vitit të kaluar, Thesari e ka bërë luftën kundër korrupsionit dhe abuzimit serioz të të drejtave të njeriut një prioritet kryesor, duke përfshirë përdorimin e sanksioneve financiare dhe adresimin e dobësive në sistemet financiare të SHBA-së dhe ndërkombëtare. Duke ekspozuar sjelljen skandaloze të këtyre aktorëve, ne mund të ndihmojmë në ndërprerjen e aktiviteteve të tyre, çmontimin e rrjeteve të tyre dhe t'i zhdukim ata nga burimet.”

Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për të ndërmarrë veprime në përputhje me vlerat e tyre dhe pranojnë se respektimi i të drejtave të njeriut është një parakusht për paqen, sigurinë dhe prosperitetin global. Sot OFAC caktoi gjithashtu dy individë dhe rrjetet e subjekteve që ata kontrollojnë në lidhje me abuzimin serioz të të drejtave të njeriut në anijet e peshkimit në ujëra të largëta.

Veprimet e sotme janë gjithashtu një komponent kyç i përpjekjeve të administratës Biden-Harris për të zbatuar Strategjinë e parë të SHBA-së për Kundër Korrupsionit, lëshuar në dhjetor 2021. Thesari po punon me zell për të zbatuar elementë të tjerë të strategjisë, duke përfshirë përpjekjet për të frenuar financat e paligjshme që lidhen ndaj korrupsionit. Për shembull, si pjesë e punës së vazhdueshme të Thesarit për zbatimin e Aktit të Transparencës së Korporatave, Rrjeti i Zbatimit të Krimeve Financiare (FinCEN) nxori në shtator 2022 një rregull përfundimtar mbi kërkesat e raportimit të informacionit mbi pronësinë përfituese, i cili do të ndihmojë në ndalimin e aktorëve të korruptuar dhe kriminelëve të tjerë nga përdorimi i guaskës anonime kompanitë për të fshehur përfitimet e tyre të paligjshme. Gjithashtu, Thesari po punon për të rritur transparencën e sektorit të pasurive të paluajtshme , si dhetë forcojë përpjekjet globale për të luftuar korrupsionin në Task Forcën e Veprimit Financiar (FATF) dhe organe të tjera, në mbështetje të Strategjisë. Nëpërmjet këtyre dhe përpjekjeve të tjera, Departamenti i Thesarit është i fokusuar në adresimin e dobësive në sistemet financiare amerikane dhe ndërkombëtare, të cilat korruptuarit i shfrytëzojnë për të pastruar të ardhurat e tyre të paligjshme.

 

SHQYRTIMET PËR TË DREJTAT E NJERIUT LIDHEN ME REPUBLIKËN POPULLORE DEMOKRATIKE TË KOREAS (DPRK)
Sot, OFAC po cakton Byronë e Përgjithshme të Gardës Kufitare të Ministrisë së Sigurisë Shtetërore të DPRK ( BGGB), e cila është përgjegjëse për sigurinë përgjatë kufijve të DPRK-së me Kinën dhe Rusinë. Njerëzit brenda DPRK thuhet se i nënshtrohen punës së detyruar, torturës dhe shkeljeve dhe abuzimeve të tjera të të drejtave të njeriut nga qeveria. Për shkak të rrethanave të tyre të rënda, dhjetëra mijëra koreano-veriorë janë larguar nga vendi në dy dekadat e fundit. Udhëtimi për t'u larguar nga DPRK është veçanërisht i pabesë për shkak të përpjekjeve të agjencive shtetërore të sigurisë, duke përfshirë BGGB, për të penguar arratisjet përmes kontrolleve të rrepta kufitare, duke përfshirë minat tokësore dhe urdhrat e gjuajtjes në sy, që kanë rezultuar në vdekjen e shumë koreano-veriorëve. BGGB është caktuar në përputhje me EO 13687 si një agjenci, instrument ose ent i kontrolluar i Qeverisë së Koresë së Veriut ose Partisë së Punëtorëve të Koresë.

Shtetasit e DPRK-së gjithashtu shpesh detyrohen të punojnë në vende të huaja për të gjeneruar valutë të huaj që përdoren për të mbështetur programet e armëve të shkatërrimit në masë (WMD) dhe raketave balistike të DPRK-së. Rezoluta 2397 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e miratuar më 22 dhjetor 2017, kërkon që shtetet anëtare të OKB-së të riatdhesojnë shtetasit e DPRK-së që fitojnë të ardhura në juridiksionet e tyre deri më 22 dhjetor 2019, me përjashtime të kufizuara. Subjektet e huaja që janë të përfshira në përdorimin e punës së DPRK-së mundësojnë trajtimin e vazhdueshëm të dobët që durojnë këta punëtorë, i cili përfshin mbikëqyrjen e vazhdueshme, detyrimin për të punuar me orë të gjata dhe konfiskimin e një pjese të konsiderueshme të pagave të tyre nga regjimi. Studio e animacionit e drejtuar nga qeveria e KPRK-së, SEK Studio (SEK), e cila ishte caktuar më parë më 10 dhjetor 2021 në përputhje me EO 13722, është nënkontraktuar nga kompani të huaja për të ofruar punë me kosto të ulët dhe ka shfrytëzuar punëtorët e saj të animacionit që ndodhen në DRRK dhe PRC për të përmbushur këto kontrata. SEK gjithashtu ka shmangur sanksionet që synojnë qeverinë e DPRK-së duke përdorur kompanitë e para.

Kim Myong Chol është një përfaqësues i SEK me bazë në Paris dhe ka lehtësuar transaksionet e pagesave për SEK në 2022, duke përfshirë mbledhjen e pagesave të papaguara për kontratat midis kompanive evropiane dhe SEK. Everlasting Empire Limited, Tian Fang ( Hong Kong ) Holdings Limited , Yancheng Three Line One Point Animation Co., Ltd. , Quanzhou Yiyangjin Import and Export Trade Co., Ltd. , dhe Fujian Nanan Import and Export Corporationkanë lehtësuar të gjitha transaksionet financiare në emër të SEK. Kim Myong Chol, Everlasting Empire Limited, Tian Fang (Hong Kong) Holdings Limited, Yancheng Three Line One Point Animation Co., Ltd., Quanzhou Yiyangjin Import and Export Trade Co., Ltd., dhe Fujian Nanan Import and Export Corporation janë duke u bërë i caktuar në bazë të OE 13722 se ka vepruar ose pretenduar se ka vepruar për ose në emër të, drejtpërdrejt ose tërthorazi, SEK.

Deepak Jadhav është një drejtor me bazë në Indi i Funsaga Pte Ltd. dhe ka lidhur një kontratë me SEK për të prodhuar një projekt animacioni, ndërsa ofron pagesa për Quanzhou Yiyangjin Import and Export Trade Co., Ltd. dhe Yancheng Three Line One Point Animation Co., Ltd. Një zyrtar i SEK-ut tregoi se Deepak Jadhav dërgoi mbi 15,000 dollarë në Quanzhou Yiyangjin Import and Export Trade Co., Ltd. dhe Funsaga Pte. Ltd. dërgoi më shumë se 50,000 dollarë në SEK, me një pjesë të fondeve të transferuara te Tian Fang (Hong Kong) Holdings Ltd. Kinoatis LLCi ka dërguar mbi 100,000 dollarë Korporatës së Importit dhe Eksportit Fujian Nanan, e cila vepronte si filial i SEK-ut, për të paguar për një projekt animacioni. Deepak Jadhav, Funsaga Pte Ltd., dhe Kinoatis LLC janë përcaktuar në bazë të OE 13722 për të ndihmuar materialisht, sponsorizuar ose ofruar mbështetje financiare, materiale ose teknologjike për, ose mallra ose shërbime për ose në mbështetje të SEK-ut.

 

KORRUPSIONI NË EL SALVADOR
Conan Tonathiu Castro Ramirez ( Castro Ramirez ), gjatë mandatit të tij si Sekretar Ligjor Presidencial, pengoi hetimet për shpërdorimin e fondeve publike gjatë reagimit të qeverisë ndaj pandemisë dhe përdori zyrën e tij për përfitime personale financiare. 

Oscar Rolando Castro ( Castro ), Ministër i Punës, u angazhua në korrupsion dhe shpërdoroi fondet publike për përfitimin e tij personal. Si ministër, Rolando e përdori pozicionin e tij për të ndikuar në sindikatat për t'u lidhur me interesat politike të Ministrisë së Punës dhe për t'u angazhuar në aktivitete që i përfitonin atij dhe aleatëve të tij politikë, në mënyrë që të merrte përpunimin e përshpejtuar të kredencialeve të tyre. Disa nga ata që ranë dakord morën përfitime shtesë, të tilla si aksesi i favorizuar për udhëtime ndërkombëtare, ndërsa disa nga ata që refuzuan të rreshtoheshin me Kastron u përballën me ngacmime, hakmarrje dhe certifikim të vonuar nga sindikata.

OFAC po cakton Castro Ramirez dhe Castro në përputhje me EO 13818 si persona të huaj që janë zyrtarë aktualë ose ish-qeveritare, ose persona që veprojnë për ose në emër të një zyrtari të tillë, të cilët janë përgjegjës ose janë bashkëpunëtorë, ose kanë përfshirë drejtpërdrejt ose tërthorazi në, korrupsionin, duke përfshirë shpërdorimin e pasurive shtetërore, shpronësimin e aseteve private për përfitime personale, korrupsionin në lidhje me kontratat qeveritare ose nxjerrjen e burimeve natyrore, ose ryshfet.

 

KORRUPSIONI NË GUATEMALA
Allan Estuardo Rodriguez Reyes ( Rodriguez ) përdori autoritetin e tij si President i Kongresit për të dhënë grante ndërtimi në këmbim të ryshfetit financiar. Rodriguez ka përdorur ndikimin e tij politik për të arritur marrëveshje në këmbim të ryshfetit dhe ryshfet lehtësuese për të tjerët, duke përfshirë, për shembull, gjoja duke ofruar ryshfet për votat për një projekt-ligj të gjendjes së jashtëzakonshme gjatë një sesioni në dysheme të kongresit.

Jorge Estuardo Vargas Morales ( Vargas ) është një kongresmen nga Guatemala dhe një nga disa individë në kulmin e një rrjeti të krijuar për të kontrolluar kontratat dhe operacionet në portet e drejtuara nga qeveria për përfitime personale. Ai mbikëqyr ekzekutimin e projektit pasi të jepen kontratat dhe u paguan një përqindje anëtarëve të bordit që votojnë pro. Për më tepër, Vargas kontrollon punësimin në port përmes ndikimit të tij në sindikatat e punëtorëve të portit dhe i përdor ato sindikata për të fituar leva politike. Ai ruan besnikëri duke paguar ryshfet në këmbim të sindikatave që krijojnë bllokada dhe greva për të çuar përpara objektivat politike.

Luis Alfonso Chang Navarro ( Chang ) ishte Ministër i Energjisë dhe Minierave nga 2016-2020; Përveç kësaj, si Ministër i Energjisë dhe Minierave, Chang ishte kreu i bordit të Institutit Kombëtar të Elektrifikimit të Guatemalës (INDE) dhe përdori pozicionin e tij për të siguruar ryshfete. Ai kërkonte ryshfet dhe favore të tjera në këmbim të mos revokimit të licencës së shfrytëzimit të naftës. Mënyra e veprimit të Chang ishte të përdorte pozicionin e tij si Ministër për të "krijuar probleme" për një biznes dhe më pas të ofronte një zgjidhje në këmbim të ryshfetit dhe favoreve të tjera të paligjshme.

OFAC po cakton Rodriguez, Chang dhe Vargas në përputhje me EO 13818 si persona të huaj që janë zyrtarë aktualë ose ish-qeveritare, ose persona që veprojnë për ose në emër të një zyrtari të tillë, të cilët janë përgjegjës ose janë bashkëpunëtorë, ose kanë drejtpërdrejt ose të përfshirë në mënyrë indirekte në korrupsion, duke përfshirë shpërdorimin e pasurive shtetërore, shpronësimin e aseteve private për përfitime personale, korrupsionin që lidhet me kontratat qeveritare ose nxjerrjen e burimeve natyrore, ose ryshfet.

 

ABUZIMI I RËNDË I TË DREJTAVE TË NJERIUT NË GUINE
OFAC po emëron Alpha Conde ( Conde ), ish-presidentin e Guinesë, i cili u rrëzua në një grusht shteti në shtator 2021. Nën presidencën e tij, forcat e sigurisë u angazhuan në dhunë kundër mbështetësve të opozitës së Conde që çoi në një referendum kushtetues të marsit 2020 që i mundësoi Conde të kandidojë për një mandat të tretë. Dhuna kundër anëtarëve të opozitës vazhdoi gjatë dhe pas zgjedhjeve presidenciale të Guinesë të tetorit 2020.

Në fillim të vitit 2020, Conde urdhëroi ministrat të krijonin një njësi policie për t'iu përgjigjur protestuesve kundër Conde, me dhunë nëse është e nevojshme. Raportimet tregojnë se në vitin 2020 qeveria arrestoi dhe ndaloi në mënyrë arbitrare anëtarët e opozitës. Rreth zgjedhjeve presidenciale të Guinesë të tetorit 2020, forcat e sigurisë përdorën forcë të tepruar për të shpërndarë mbështetësit e opozitës. Mes incidenteve të tjera, forcat e sigurisë thuhet se qëlluan me plumba të vërtetë në turmat që ishin mbledhur për të festuar shpalljen e fitores së opozitës së Conde dhe qëlluan dy të mitur, duke vrarë njërin dhe qëlluan një tjetër pas shpine ndërsa ai ikte. Pas zgjedhjeve të tetorit 2020, forcat e sigurisë thuhet se vranë mbi një duzinë individë, duke përfshirë individë të vrarë nga afër, të cilët nuk paraqisnin asnjë rrezik të menjëhershëm për forcat e sigurisë.

Conde është caktuar në bazë të OE 13818 për të qenë një person i huaj që është ose ka qenë drejtues ose zyrtar i një subjekti, duke përfshirë çdo ent qeveritar, që është përfshirë ose anëtarët e të cilit janë përfshirë në abuzime të rënda të të drejtave të njeriut në lidhje me mandatin e tij. .

 

ABUZIMI I RËNDË I TË DREJTAVE TË NJERIUT NË IRAN
Irani ka përjetuar protesta masive në mbarë vendin pas vdekjes në paraburgim të Mahsa Amini, i cili u arrestua nga Policia e Moralit të Iranit në mesin e shtatorit 2022 për gjoja se kishte veshur hixhab në mënyrë të pahijshme. Forcat iraniane të sigurisë janë përgjigjur me dhunë ndaj protestave, duke thënë se kanë vrarë qindra, përfshirë fëmijë, dhe duke arrestuar mijëra. Që nga shtatori, Thesari ka lëshuar pesë raunde sanksionesh që synojnë Policinë e Moralit, një sërë zyrtarësh të sigurisë dhe qeverisë iraniane të përfshirë në përdorimin e dhunës kundër protestuesve iranianë, zyrtarë të burgjeve të përfshirë në ndalimin e protestuesve, zyrtarë iranianë të mediave të lidhur me transmetimet e dhunës. rrëfimet në lidhje me protestat dhe zyrtarët përgjegjës për mbylljen e internetit të Iranit për të mbytur lirinë e shprehjes në internet.

Aksioni i sotëm synon Ali Akbar Javidan ( Javidan), komandanti i Forcave të Zbatimit të Ligjit të Republikës Islamike të Iranit (LEF) në provincën Kermanshah të Iranit, i cili ka mbikëqyrje të drejtpërdrejtë mbi forcat që kanë vrarë protestuesit, duke përfshirë fëmijë dhe të moshuar. LEF u caktua në vitin 2011 në përputhje me EO 13553, një autoritet iranian për të drejtat e njeriut, për të qenë përgjegjës ose bashkëpunëtor në abuzime serioze të të drejtave të njeriut në Iran që nga zgjedhjet e diskutueshme presidenciale të qershorit 2009. LEF ka përdorur vazhdimisht forcë të tepruar në përgjigje të protestave në Iran në vitet e fundit, duke rezultuar në vdekjen e qindra protestuesve të paarmatosur. Javidan ka bërë deklarata publike duke justifikuar reagimin e policisë ndaj protestave në vazhdim, ndërsa vlerëson forcat e LEF për shtypjen e tyre. Javidan gjithashtu u zotua publikisht të ndëshkojë të ashtuquajturat krime morale, duke përfshirë mbajtjen e supozuar të pahijshme të hixhabit.

Javidan është caktuar në bazë të OE 13818 për të qenë një person i huaj që është ose ka qenë drejtues ose zyrtar i një entiteti, duke përfshirë çdo ent qeveritar, që është përfshirë ose anëtarët e të cilit janë përfshirë në abuzime të rënda të të drejtave të njeriut në lidhje me mandatin e tij. .

Ebrahim Kouchakzaei ( Kouchakzaei ) shërbeu si komandant LEF në Chabahar, në provincën Sistan dhe Baluchistan të Iranit. Kouchakzaei është autori i dyshuar i përdhunimit të një vajze 15-vjeçare në mes të shtatorit 2022. Sipas raporteve, incidenti, i cili ndodhi menjëherë pas vdekjes së Mahsa Amini, nxiti protesta të mëdha në të gjithë provincën në fund të shtatorit, duke çuar në një reagim të dhunshëm nga forcat e sigurisë dhe në vrasjen e më shumë se 60 njerëzve.

Kouchakzaei është caktuar në përputhje me EO 13553 për faktin se ka vepruar ose pretenduar se ka vepruar për ose në emër të, drejtpërdrejt ose tërthorazi, LEF të Iranit.

OFAC po cakton gjithashtu Allah Karam Azizi ( Azizi ), kujdestar i burgut famëkeq të Iranit Rejaee Shahr. Burgu Rejaee Shahr dihet se strehon të burgosur politikë dhe ata që protestojnë kundër regjimit. Të burgosurit atje kanë pësuar abuzime të rënda fizike nga rojet e burgut. Azizi ka porositur personalisht këto abuzime; nën udhëheqjen e Azizit, Burgu i Rezaee Shahr ka mbetur një vend plot abuzime, ku të burgosurit vuajnë nga abuzimi fizik dhe neglizhenca mjekësore.

Azizi është caktuar në bazë të OE 13818 për të qenë një person i huaj që është ose ka qenë drejtues ose zyrtar i një subjekti, duke përfshirë çdo ent qeveritar, që është përfshirë ose anëtarët e të cilit janë përfshirë në abuzime të rënda të të drejtave të njeriut në lidhje me mandatin e tij. .

 

KORRUPSIONI NË MALI
Karim Keita ( Keita ) është djali i ish-presidentit të Malit, Ibrahim Boubacar Keita dhe ish-presidenti i Komisionit të Sigurisë dhe Mbrojtjes të Asamblesë Kombëtare të Malit. Keita mbikëqyri shpenzimet e mbrojtjes së Malit nga shkurti 2014 deri në gusht 2020, kur ushtria rrëzoi babanë e tij. Keita dyshohet se e përdori pozicionin e tij për të marrë ryshfet, për të caktuar kontrata për bashkëpunëtorët që më pas i paguanin atij rryshfete dhe përvetësoi fondet e qeverisë duke paguar më shumë kontrata për materiale. Nëpërmjet babait të tij, Keita dyshohet se organizoi të largonte nga pozicionet e tyre zyrtarë që nuk e mbështesnin korrupsionin e tij. Keita gjithashtu gjoja organizoi ryshfet për të mbështetur rizgjedhjen e babait të tij. Pasi babai i tij u rrëzua, Keita iku në Bregun e Fildishtë, ku shërben si CEO i Konijane Strategic Marketing.

OFAC po e cakton Keita në përputhje me OE 13818 si një person i huaj që është një zyrtar aktual ose ish-qeveritar, ose person që vepron për ose në emër të një zyrtari të tillë, i cili është përgjegjës ose është bashkëpunëtor në, ose ka përfshirë drejtpërdrejt ose tërthorazi , korrupsioni, duke përfshirë shpërdorimin e pasurive shtetërore, shpronësimin e aseteve private për përfitime personale, korrupsionin në lidhje me kontratat qeveritare ose nxjerrjen e burimeve natyrore, ose ryshfet. OFAC po cakton gjithashtu Konijane Strategic Marketing me bazë në Cote d'Ivoire si pronësi ose kontrollim nga Keita.

Më vete, Keita pretendohet gjithashtu se ka organizuar rrëmbimin, torturimin dhe vrasjen e dukshme të Birama Toure (Toure), një gazetare që po hetonte përfshirjen e Keita në korrupsion. Dëshmitarë të shumtë pretendojnë se e kanë parë Touren në një burg të drejtuar nga shërbimi inteligjent i Malit me shenja të qarta se ishte torturuar brutalisht. Të paktën një dëshmitar pretendoi se kishte parë trupin në dukje të pajetë të Toures të hequr nga burgu në prani të Keita-s. Keita supozohet se i bëri presion një avokati që të mos merrte çështjen e Toure, ndërsa një tjetër dëshmitar pretendoi se Toure i kishte thënë atij në burg se Toure ishte arrestuar me urdhër të Keita-s.

 

ABUZIMI I RËNDË I TË DREJTAVE TË NJERIUT NË FILIPINE
Për më shumë se një dekadë, Apollo Carreon Quiboloy ( Qiboloy ) u angazhua në abuzime serioze të të drejtave të njeriut, duke përfshirë një model të përdhunimit sistematik dhe të përhapur të vajzave deri në moshën 11-vjeçare, si dhe abuzime të tjera fizike. Në vitin 1985, Quiboloy themeloi kishën "Mbretëria e Jezu Krishtit, emri mbi çdo emër" (KOJC) në Filipine. Në vitin 2021, një aktakuzë federale pretendonte se Quiboloy ishte përfshirë në “baritorë” të trafikimit seksual – gra të reja brenda KOJC-së të zgjedhura për të punuar si asistente personale për Quiboloy. Pastoralët u drejtuan të kishin "detyrë nate", gjë që u kërkonte atyre të kryenin marrëdhënie seksuale me Quiboloy në një orar të caktuar. Quiboloy mbajti baritorë në vende të ndryshme, duke përfshirë Filipinet dhe Shtetet e Bashkuara.

Quiboloy shfrytëzoi rolin e tij brenda KOJC për të përdhunuar viktimat e tij dhe për t'i nënshtruar ato ndaj abuzimeve të tjera fizike, duke i përshkruar këto akte si sakrifica të kërkuara nga Bibla dhe nga Zoti për shpëtimin e viktimave. Pastoralëve, të cilët ishin kryesisht të mitur kur u keqtrajtuan fillimisht nga Quiboloy, u tha nga ai që "ta ofronin trupin tuaj si një sakrificë të gjallë". Një femër raportoi se humbi numrin e herëve që u detyrua të bënte seks me Quiboloy, pasi ishte të paktën një herë në javë edhe kur ajo ishte e mitur dhe në çdo vend ku ata udhëtonin. Një grua tjetër raportoi se ishte detyruar të kryente detyrën e natës të paktën 1000 herë.

Quiboloy gjithashtu i nënshtronte baritët dhe anëtarët e tjerë të KOJC-së ndaj formave të tjera të abuzimit fizik. Raportet tregojnë se Quiboloy personalisht i ka rrahur viktimat dhe e dinte se ku t'i godiste në mënyrë që të mos kishte mavijosje të dukshme. Pastoralët dhe anëtarët e KOJC-së që zemëruan Quiboloy-in u dërguan herë pas here në "Upper Six", një kompleks me mure që përdorej vetëm për ndëshkim.

Quiboloy është caktuar në bazë të OE 13818 për të qenë një person i huaj që është përgjegjës ose bashkëpunëtor në, ose ka përfshirë drejtpërdrejt ose tërthorazi, abuzime serioze të të drejtave të njeriut. Siç u përmend më lart, Quiboloy u padit në nëntor 2021. Quiboloy aktualisht është në listën e kërkuar të FBI-së .

 

SHPËRRIMI I FEDERATES RUSE TË TË DREJTAVE TË NJERIUT
Për vite me radhë, qeveria e Federatës Ruse është përfshirë në sjellje antidemokratike dhe shkelje të të drejtave të njeriut.  

Në muajt pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia, forcat ruse dhe përfaqësuesit e tyre filluan të institucionalizojnë një proces të njohur si "filtrim", ku civilët e Ukrainës u nënshtrohen marrjes në pyetje dhe kontrolleve dhe detyrohen të dorëzojnë të dhëna personale, nominalisht për të konstatuar ndonjë lidhjet me ushtrinë ose qeverinë e Ukrainës. Ekzistojnë gjithashtu pretendime për dëbime, zhdukje dhe tortura në lidhje me filtrimin, dhe zonat ngjitur me terrenet e një qendre filtrimi shfaqin karakteristika të varrezave masive. 

Sot, OFAC sanksionoi katër individë që ishin të përfshirë drejtpërdrejt në operacionet e filtrimit të Rusisë.

Zyrtarët e Administratës Presidenciale të Federatës Ruse Oleg Yuryevich Nesterov ( Nesterov ) dhe Yevgeniy Radionovich Kim ( Kim ) u përfshinë drejtpërdrejt në planifikimin dhe zbatimin e pikave të filtrimit në Ukrainën e pushtuar nga Rusia. Për shembull, Nesterov dhe Kim mbikëqyrën filtrimin e zyrtarëve të qeverisë së qytetit dhe civilëve të tjerë nga Mariupol, Ukrainë, duke përfshirë qendrën e filtrimit në Manhush, Ukrainë. Dëshmitarët kanë raportuar furnizime të pamjaftueshme ushqimore, qeli të mbipopulluara dhe rrahje në qendrën e filtrimit në Manhush. Një dëshmitar dëgjoi ushtarët rusë duke diskutuar për të qëlluar njerëz që iu nënshtruan filtrimit në Manhush.

Nesterov gjithashtu ndihmoi në koordinimin e "referendumit të pranimit" të rremë të mbajtur në Zaporizhzhyia Oblast të Ukrainës në fund të shtatorit 2022.

Shtetasja e Federatës Ruse, Marina Konstantinovna Sereda ( Sereda ) ka punuar me të ashtuquajturën Ministrinë e Punëve të Brendshme të Republikës Popullore të Donetskut (DNR) për të menaxhuar pikat e filtrimit në Oblastin e Donetskut të pushtuar nga Rusia, Ukrainë.

Aleksey Valentinovich Muratov ( Muratov ), ??një zyrtar i të ashtuquajturës DNR, ka koordinuar operacionet e pikave të filtrimit me të ashtuquajturin udhëheqësin e DNR Denis Pushilin. Në veçanti, Muratov ka udhëhequr prokurimin e pajisjeve dhe teknologjisë së nevojshme për të mbështetur pikat e filtrimit në Oblastin e Donetskut të pushtuar nga Rusia, Ukrainë. Muratov ishte caktuar më parë më 20 qershor 2017, në përputhje me Urdhrin Ekzekutiv (EO) 13660 për të qenë përgjegjës ose bashkëpunëtor, ose i përfshirë në, drejtpërdrejt ose tërthorazi, veprime ose politika që kërcënojnë paqen, sigurinë, stabilitetin, sovranitetin ose territorin. integritetin e Ukrainës dhe pasi ka vepruar ose pretenduar të veprojë për ose në emër të, drejtpërdrejt ose tërthorazi, DNR.

Nesterov, Kim, Sereda dhe Muratov u caktuan sot në përputhje me EO 14024 për të qenë përgjegjës ose bashkëpunëtorë në, ose në mënyrë të drejtpërdrejtë ose të tërthortë të përfshirë ose tentuar të përfshihen në, aktivitete që minojnë paqen, sigurinë, stabilitetin politik ose integritetin territorial të Shtetet e Bashkuara, aleatët e tyre ose partnerët e tyre, për ose në emër të, ose në dobi, drejtpërdrejt ose tërthorazi, të Qeverisë së Federatës Ruse.

Për më shumë informacion, ju lutemi shikoni vlerësimet e paklasifikuara të Këshillit Kombëtar të Inteligjencës të 15 qershorit 2022 dhe 6 shtatorit 2022 mbi operacionet e filtrimit të Rusisë, si dhe faqen e informacionit të Departamentit të Shtetit mbi operacionet e filtrimit dhe zhvendosjet e detyruara të Rusisë .

Departamenti i Shtetit sanksionoi gjithashtu shtetasit e Federatës Ruse Ochur-Suge Terimovich Mongush dhe Lyudmila Nikolaevna Zaitseva , të cilët të dy thuhet se ishin të implikuar në abuzimet e të drejtave të njeriut kundër civilëve në Ukrainë. Sipas raportimeve, Mongush u përfshi në tortura ndërsa Zaitseva ishte përfshirë në rrëmbimin dhe zhvendosjen e detyruar të fëmijëve nga Ukraina.

OFAC sanksionoi gjithashtu Komisionin Qendror të Zgjedhjeve të Federatës Ruse (KQZ-ja e Rusisë), së bashku me 15 anëtarët e tij. Në shtator 2022, KQZ-ja e Rusisë ndihmoi në mbikëqyrjen dhe monitorimin e referendumeve të rreme të mbajtura në zonat e Ukrainës të kontrolluar nga Rusia, të cilat ishin të mbushura me incidente të shtrëngimit dhe frikësimit të qartë të votuesve.

Për më tepër, KQZ-ja e Rusisë kryen dhe mbikëqyr zgjedhjet federale dhe lokale në Rusi, duke përfshirë referendumet. Për vite me radhë, KQZ-ja e Rusisë i ka shpallur si zgjedhje të pastra dhe transparente në Rusi, të cilat janë mbushur me parregullsi dhe akuza të besueshme se Kremlini ka menaxhuar me kujdes rezultatet.

KQZ-ja e Rusisë është caktuar në bazë të OE 14024 si një nënndarje politike, agjenci ose instrument i Qeverisë së Federatës Ruse.

15 anëtarët e KQZ-së të Rusisë që u sanksionuan janë:

Kryetarja Ella Aleksandrovna Pamfilova ( Pamfilova )
Zëvendëskryetari Nikolay Ivanovich Bulaev ( Bulaev )
Sekretarja Nataliya Alekseevna Budarina
Pavel Viktorovich Andreev
Igor Borisovich Borisov
Boris Safarovich Ebzeev
Elmira Abdulbarievna Khaimourzina
Yevgeny Ivanovich Kolyushin
Aleksandr Borisovich Kurdiumov
Nikolay Vladimirovich Levichev ( Levichev )
Anton Igorevich Lopatin
Liudmila Leonidovna Markina
Konstantin Sergeevich Mazurevskii
Yevgeny Aleksandrovich Shevchenko
Andrey Yurievich Shutov

Të 15 anëtarët e KQZ-së së Rusisë u caktuan në bazë të EO 14024 për të qenë ose kanë qenë udhëheqës, zyrtar, zyrtar i lartë ekzekutiv ose anëtar i bordit të drejtorëve të Qeverisë së Federatës Ruse. Pamfilova dhe Levichev janë sanksionuar më parë nga Kanadaja, Bashkimi Evropian (BE), Zvicra dhe Mbretëria e Bashkuar (MB). Bulaev është sanksionuar më parë nga BE, Zvicra dhe Britania e Madhe.