BREAKING NEWS

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i vranë edhe vëllain në…

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i
x
BREAKING NEWS

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi në Sarandë, arrestohet autori, ja ku ishte fshehur

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi
x
BREAKING NEWS

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një 20-vjeçar në Elbasan

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një
x
BREAKING NEWS

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të vrarë

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të
x
BREAKING NEWS

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën
x
BREAKING NEWS

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri goditi dy herë me thikë klientin e restorantit për një vend parkimi

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri
x

Bota

SHBA nxjerr programin e ri për të siguruar prova për krime lufte të kryera nga Rusia

SHBA nxjerr programin e ri për të siguruar prova për krime lufte

Departamenti Amerikan i Shtetit bëri të ditur ditën e sotme nisjen e një programi të ri “për të kapur, analizuar dhe vënë gjerësisht në dispozicion prova të krimeve të luftës të kryera nga Rusia dhe mizorive të tjera në Ukrainë”.

Programi, i quajtur Observatori i Konflikteve, “përfshin dokumentacionin, verifikimin dhe shpërndarjen e provave me burim të hapur në lidhje me veprimet e forcave ruse gjatë luftës brutale të iniciuar nga Presidenti Putin”.

“Observatori i Konflikteve do të analizojë dhe ruajë informacionin e disponueshëm publikisht duke përfshirë imazhet satelitore dhe informacionin e shpërndarë nëpërmjet mediave sociale, në përputhje me standardet ligjore ndërkombëtare, për përdorim në mekanizmat e llogaridhënies në vazhdim dhe në të ardhmen. Kjo përfshin mbajtjen e procedurave rigoroze për proceset e ardhshme ligjore civile dhe penale nën juridiksionet e duhura”, thuhet në njoftimin e DASH.

Departamenti i Shtetit ka shpjeguar se ky është një bashkëpunim me kompaninë lider të sistemeve të informacionit gjeografik, Laboratorit Humanitar të Kërkimit të Universitetit Yale, Iniciativës së Shpëtimit Kulturor Smithsonian dhe PlanetScape Ai”, dhe “qeverisë së SHBA-së duke kontribuar me imazhe satelitore. Departamenti i Shtetit tha se pret që organizatat partnere ndërkombëtare t’i bashkohen programit.