Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA rikthehet, fortifikon bazën ushtarake në Arabinë Saudite

Postuar: 20/07/2019 - 16:32

SHBA pas një dekade e gjysmë sërish dërgon ushtri dhe resurse ushtarake në bazën ajrore në Arabinë Saudite,  pas pershkallzimit të tensioneve në Gjirin Persik.
 
Uashingtoni, mes tjerash, do të dërgojë më shumë se 500 ushtarë, aeroplanë luftarakë dhe sisteme raketore mbrojtëse në bazën Priinc sulltan, në jug të Riadit.
 
Kjo bazë ishte seli e forcave ajrore amerikane në Lindjen e Mesme në vitet e 90, por SHBA e ka lëshuar pas rrëzimit të presidentit irakian Sadam Hysein në vitin 2003.
 
Pentagoni paraprakisht dërgoi ushtarë dhe resurse amerikane në Arabinë Saudite, duke shtuar se kjo bëhet me qëllim të parandalohen “kërcënimet e drejtpërdrejta”.
 
Riadi dhe Uashingtoni disa javë kanë punuar në marrëveshjen dhe ajo nuk është, siç theksohet, reagimin konkret të tankerit të sekuestruar britanik në Gjirin Persik.
 
Kthimi i forcave ushtarake amerikane në Arabinë Saudite pas 16 viteve, ka aspekt ushtarak, por njëkohësisht sjell komplikime edhe politike edhe diplomatike për administratën e Donald Trump,  të cilën kritikët e akuzojnë për lidhshmëri me sauditët pas vrasjes së gazetarit Xhamal Kashogi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/08/2019 - 12:41

Është gjetur pajetë një 21-vjeçar, djalë i një tregtari miliarder të arit. Mediat e huaja shkruajnë se ai i ka dhënë fund jetës duke u varur, pasi nuk përballoi dot ndarjen nga e dashura.

Postuar: 24/08/2019 - 07:54

Kina ka njoftuar dje ngritje tarifash për produkte amerikane në vlerë 75 miliardë dollarë, në kun

Postuar: 23/08/2019 - 21:01

Ka ndërruar jetë një nga njerëzit më të pasur në botë.

Postuar: 23/08/2019 - 18:09

Kryediplomati i Koresë së Veriut quajti sot sekretarin amerikan të shtetit Mike Pompeo, një &ld

Postuar: 23/08/2019 - 17:13

Kina ka njoftuar sot ngritje tarifash për produkte amerikane në vlerë $75 miliardë, në kundërpë

Postuar: 23/08/2019 - 16:59

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi sot ushtrinë të kryejë "reagime simetrike" nda

Postuar: 23/08/2019 - 16:09

Një ngjarje tronditëse ka ndodhur në një qytet të Turqisë që ka ngritur në këmbë të gjithë autori