BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh me “ushtaret” besnike të kryeministrit Rama, Balluku dhe Kumbaro, SPAK sekuestron telefonat e vartësve të tyre, zbardhen detajet e forta

Çfarë po ndodh me “ushtaret” besnike të
x
BREAKING NEWS

Dosja Rama, a u pyet kryeministri shqiptar nga një prokuror dhe një zyrtar i FBI në New York dhe koeçidenca fatkeqe e pranimit të fajit nga McGonigal për aferat e shefit të qeverisë

Dosja Rama, a u pyet kryeministri shqiptar nga një prokuror dhe një
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari zbardh të vërtetën e dosjes së Ilir Metës në FBI, nuk ka lidhje me atentatin ndaj Tom Doshit, ja prapaskenat që ka luajtur Sali Berisha

Evi Kokalari zbardh të vërtetën e dosjes së Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Edi Rama i fali Samir Manes 57 mijë metër 2  me vetëm 1 euro  dhe 165 mijë metër ndërtim, ja si kryeministri i shkaktoi shtetit shqiptar 30 deri në 40 milionë euro humbje vetëm për interesat e oligarkut më të madh në Shqipëri

Edi Rama i fali Samir Manes 57 mijë metër 2  me vetëm 1 euro
x
BREAKING NEWS

SPAK gati goditjen e madhe për politikanët e përfshirë në korrupsion dhe vrasje, Altin Dumani vihet në lëvizje, ja kush janë “dosjet e nxehta”që po zien vendi

SPAK gati goditjen e madhe për politikanët e përfshirë
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela zbardh të fshehtat e zgjedhjeve në Kukës: Ja kush ia dha goditjen e madhe në prapaskenë Sali Berishës dhe çfarë e pret në vijim ‘non gratën’

Spartak Ngjela zbardh të fshehtat e zgjedhjeve në Kukës: Ja kush
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Ja provat që zhduku Sali Berisha për të mbuluar masakrën e ‘21 Janarit’ dhe skema që ndoqi për të fshehur gjurmët te afera e ‘Gërdecit’, roli i Shkëlzenit dhe dëshmia që e fundos

Petro Koçi: Ja provat që zhduku Sali Berisha për të
x
BREAKING NEWS

Censusi si anketë e Neptunit për oferta elektroshtepijakesh, a e ka shtuar oligarku Samir Mane listën e pyetjeve për shqiptarët?

Censusi si anketë e Neptunit për oferta elektroshtepijakesh, a e ka
x

Bota

SHBA “ringjall” aleancën e lindur pas Luftës së Dytë Botërore, aktivizohet “trekëndëshi” që do të izolojë përfundimisht Kinën dhe Rusinë

SHBA “ringjall” aleancën e lindur pas Luftës së

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë gati strategjinë që mban të “izoluar” Kinën dhe Rusinë. Brezi i aleancave i krijuar nga Uashingtoni për të mbytur Republikën Popullore të Kinës (dhe, në fakt, edhe Rusinë ) qarkon Azinë, por fillon nga larg. Nga dy skajet e vendosura përkatësisht në Evropë dhe Amerikë, dhe që përkojnë me Mbretërinë e Bashkuar dhe, saktësisht, Shtetet e Bashkuara. Në mes, duke mbyllur gjysmërrethin, gjejmë Australinë , gjithnjë e më qendrore për balancimin e Projeksionit të Energjisë së Kinës që shtrihet në Oqeanin Indian dhe Paqësor. Dhe më pas, për të vërtetuar gjithçka, këtu është shkrirja shumë e fundit dhe historike midis Koresë së Jugut dhe Japonisë për të ushtruar presion të mëtejshëm mbi Dragoin në "oborrin e shtëpisë" së tij. Pjesë-pjesë, Shtetet e Bashkuara kanë ringjallur sistemin e tyre të vjetër të aleancës, të lindur pas Luftës së Dytë Botërore, me synimin për ta përshtatur atë me të tashmen. Gjithashtu sepse nuk ka më Tokio për të mbajtur larg, por një version XXL të Kinës që ka vënë në pikëpyetje lidershipin global amerikan dhe rendin e saj botëror.

Trekëndëshi SHBA-MB-Australi

Pra, për të zbutur bollëkun kinez, këtu është mjeti i parë i disponueshëm për Shtetet e Bashkuara: marrëveshja Aukus , e negociuar në fshehtësi të madhe gjatë pranverës dhe verës së vitit 2021, e cila shkaktoi një pakt trepalësh midis SHBA-së, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë. , me qëllim ndarjen e teknologjisë ushtarake dhe inteligjencës midis pjesëmarrësve. Në veçanti, një nga objektivat është pajisja e Canberrës me nëndetëse me energji bërthamore përmes transferimit të teknologjisë britanike dhe amerikane, duke përfshirë teknologjitë e shtytjes bërthamore, dizajnin e bykut dhe armë të ndryshme, duke përfshirë raketat e lundrimit me rreze të gjatë. Po kështu, marrëveshja do të lehtësojë zhvillimin e teknologjive të reja të avancuara.  Përfundimi është se ndërsa për Britaninë AUKUS është karburant i aftë të animojë “Britaninë globale”  ideja sipas së cilës fuqia britanike duhet të përdoret në mënyrë aktive në ndjekjen e rendit në Indo-Paqësorin,  ndërsa për SHBA-në ajo përfaqëson një parandalues ??të shkëlqyer për t'u përdorur në një çelës anti-kinez.

Izolohet Kina

Thjesht hidhni një sy në çdo hartë për të kuptuar se si AUKUS lindi për të “trekëndëshuar” fuqinë midis tre nyjeve gjeostrategjike: Ishujt Britanikë, Amerikën e Veriut dhe Australinë. Përmes AUKUS, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara kanë treguar se mund të dekurajojnë çdo veprim të mundshëm të Pekinit, jo vetëm duke dërguar burimet e tyre strategjike në Indo-Paqësor, por edhe duke forcuar partnerët dhe aleatët rajonalë për të konkurruar drejtpërdrejt me liderin kinez në rajon.

"Arkipelag i Perandorisë"

Që nga Lufta e Dytë Botërore, Uashingtoni e ka projektuar fuqinë e tij në të gjithë rajonin Indo-Paqësor përmes asaj që historiani Bruce Cumings e ka quajtur një " arkipelag i perandorisë ". Ky term përfshin bazat ishullore që variojnë nga Hawai në Guam, dhe duke përfshirë, midis qendrave të tjera, Okinawa në Japoni dhe, në Oqeanin Indian, Diego Garcia, të dhëna me qira nga Britania e Madhe (pa pëlqimin e vendasve të saj). Në Australi, Shtetet e Bashkuara gjetën gjithashtu një lloj baze të përforcuar të përmasave të kontinentit për të konsoliduar operacionet e saj në Azi, si dhe një aleat të gjallëruar për t'u angazhuar në kontrollin kinez. Mbetet për t'u parë nëse AUKUS do të mbetet një marrëveshje ekskluzive apo nëse do të jetë vetëm hapi i parë në një riorganizim sistematik të gjeopolitikës anglo-amerikane në Indo-Paqësorin. Megjithëse nuk është një aleancë formale, në fakt, AUKUS është ende një qendër gjeopolitike e gravitetit të bazuar në interesa të përbashkëta të rëndësishme si për të tërhequr fuqi të tjera rajonale. Siç ka theksuar instituti i mendimit Këshilli për Gjeostrategjinë, partnerë të tjerë Five Eyes, për shembull Kanadaja dhe Zelanda e Re, mund të përfshihen. Si dhe Japonia, e cila, për shkak të afrimit të fundit me Mbretërinë e Bashkuar dhe Italinë, ka disa fishekë për të shpenzuar.