BREAKING NEWS

Yuri Kim i dha mesazhin e fortë, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente

Yuri Kim i dha mesazhin e fortë, Lulzim Basha bën lëvizjen
x

Bota

SHBA rreth 70 mijë të prekur dhe 972 të vdekur nga koronavirusi, Trump i vendosur të mbajë fort ekonominë

SHBA rreth 70 mijë të prekur dhe 972 të vdekur nga koronavirusi,

 

Pandemia e koronavirusit vazhdon të zgjerohet në Shtetet e Bashkuara. Viktimat e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara arritën në 1,031. Uebfaqja e universitetit amerikan Johns Hopkins raporton, rastet pozitive janë 68.572. Në orët e fundit ka pasur një rritje të rasteve pozitive në shtetin e Neë York: mbi 30 mijë, pothuajse gjysmën e të prekurve  në të gjitha Shtetet e Bashkuara. Ka 285 të vdekur, përfshirë 192 në Big Apple, që është zona më e prekur në Shtetet. Covid-19 gjithashtu zvarritet në Pentagon, ku një marinse e vendosur në selinë e Uashingtonit doli pozitive. Në të gjithë vendin ka të paktën 65,000 raste dhe 921 vdekje.

Asnjë vdekje nuk është e pranueshme "por" nuk ka kuptim të provosh të gjithë kombin, "thotë Presidenti Donald Trump, gjatë konferencës për shtyp të koronavirus." Jo, nuk dua të provoj 350 milion njerëz, "vërejti ai. duke pretenduar se Shtetet e Bashkuara po merren me tamponët më mirë se vendet e tjera, përfshirë Korenë e Jugut, e cila gjithashtu ka bërë një punë të mirë, pranoi presidenti amerikan. "shumë mirë e orientuar në favor të Kinës".

 

Trump ka mbledhur Senatin për planin maksimal të ndihmës prej mbi 2 trilion dollarë për të mposhtur ndikimin ekonomik të koronavirusit. Masa u miratua unanimisht. Tani pritet ta miratojë  Dhoma. Trump thotë se është i gatshëm të zgjerojë ndihmat: "Nëse duhet të kthehemi në Kongres për të marrë më shumë para, do të kthehemi". Sipas Ministrit të Thesarit Steven Mnuchin, paketa e ndihmës do të lejojë që ekonomia amerikane të qëndrojë në “det” për tre muaj.

"Jam i sigurt se do të mund ta mposhtim tani. Por ne me të vërtetë duhet të përgatitemi për një cikël tjetër." Kështu thotë super virologu i grupit të punës të Shtëpisë së Bardhë, Anthony Fauci, duke theksuar se koronavirusi mund të jetë sezonal ose ciklik dhe se për këtë arsye ai do të kthehet edhe nëse urgjenca aktuale është tejkaluar.