Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA: Sanksionet ndaj Koresë Veriore mbesin në fuqi

Postuar: 14/06/2018 - 09:35

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo ka thënë se sanksionet ndaj Koresë Veriore do të mbesin në fuqi deri në çarmatimin e plotë të gadishullit.

Pompeu ka shtuar se aleanca në mes të Amerikës, Japonisë dhe Koresë Jugore është e “blinduar”.

“Koreja Veriore nuk do të lirohet nga asnjë sanksion ekonomik, deri sa të dëshmojë denuklearizimin e plotë”, ka thënë Pomepo, teksa po fliste në një konferencë me homologët e tij nga Koreja Jugore dhe Japonia, raporton BBC.

Këto deklarata janë bërë pak ditë psa mbajtjes së takimit historik në mes të presidentit amerikan Donald Trump dhe liderit të Koresë Veriore, Kim Jong-un. Liderët kanë nënshkruar një deklaratë ku zotohen për krijimin e marrëdhenieve të reja në mes të dy vendeve.  

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/10/2019 - 08:10

Operacioni i ushtrisë turke në kufirin me Sirinë ka vijuar dje me luftime të ashpra në qytetin kurd Ras al Ain, ndërsa Gjermania, Franca e SHBA kanë vijuar presionin ndaj Ankarasë për ndalimin e luftës duke kërcënuar

Postuar: 12/10/2019 - 22:28

Pasi i morën jetën një adoleshenti në Bronx dhe u dënuan për veprat e tyre, dy nga 5 burrat e ban

Postuar: 12/10/2019 - 22:08

Teksa temperaturat e oqeaneve rriten, speciet detare po largohen gjithnjë e më shumë nga habita

Postuar: 12/10/2019 - 21:27

Kancelaria Angela Merkel kërkon marrëdhënie më të ngushta mes Gjermanisë dhe Francës.

Postuar: 12/10/2019 - 20:31

Emine Erdogan, gruaja e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, duke e anashkaluar plotësisht prot

Postuar: 12/10/2019 - 19:59

Presidenti i Francës Emmanuel Macron pas dështimit të kandidates së Francës për Komisionin e BE-s

Postuar: 12/10/2019 - 17:48

Një zyrtare burgjesh nga Britania e Madhe, e martuar dhe nënë e dy fëmijëve, e cila kishte kryer