BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Bota

SHBA 'shkundet' keq nga pasojat e uraganit: Me qindra të vdekur, mijëra të bllokuar dhe dëme të pallogaritura

SHBA 'shkundet' keq nga pasojat e uraganit: Me qindra të vdekur,

Qindra njerëz dyshohet se kanë vdekur pasi stuhia tropikale Ian largohet nga shteti amerikan i Floridës të enjten pasi ka goditur lindjen e vendit si një uragan shkatërrues i kategorisë 4.

Dëme të përhapura katastrofike janë lënë në pjesën më të madhe të Floridës jugperëndimore pasi rreth 2.6 milionë njerëz vazhdojnë të kenë mungesë të energjisë dhe mijëra të tjerë mbeten të bllokuar. Guvernatori Ron DeSantis ka lëshuar një vlerësim, duke thënë se Ian shkatërroi infrastrukturën kritike dhe shtëpitë, duke lënë përpara një punë të madhe ndërsa shteti përgatitet për të rindërtuar.

“Dëmi që është bërë ka qenë historik dhe ky është vetëm jashtë vlerësimeve fillestare,” tha guvernatori në një konferencë për shtyp. “Ne kurrë nuk kemi parë një ngjarje përmbytjeje si kjo. Ne kurrë nuk kemi parë një stuhi të kësaj shkalle dhe ajo goditi një zonë ku ka shumë njerëz në shumë nga ato zona të ulëta.”

Ian është tani në Oqeanin Atlantik pasi ai përsëri forcohet, me meteorologët që paralajmërojnë se do të kthehet përsëri në një uragan përpara se të arrijë në Karolinën e Jugut të premten, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit. Një paralajmërim uragani është lëshuar për të gjithë vijën bregdetare të shtetit jugor.

Sherifi i qarkut Lee të Floridës, shtëpia e Fort Meyers dhe Cape Coral, tha se ai “definitivisht” e di se numri i të vdekurve do të arrijë në qindra ndërsa autoritetet vazhdojnë të përpiqen të ndihmojnë njerëzit që kanë mbetur të bllokuar nga shkatërrimi i uraganit Ian.