BREAKING NEWS

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në çdo lokal, ja ku është vendi i ndalur për të pirë kafe në Tiranë, aty jetojnë vrasësit

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në
x
BREAKING NEWS

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt Anglisë”/ Si shqiptarët po e kthejnë TIK Tok në një dark Web duke joshur edhe bandat kriminale

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i policisë

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i
x
BREAKING NEWS

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E përditshmja italiane ‘zbërthen’ mafien shqiptare: Ecin me "nder" dhe "pakte gjaku"

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E
x
BREAKING NEWS

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti Donald Trump, bën lëvizjen urgjente, fton qytetarët të...

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti
x
BREAKING NEWS

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian zbardh detaje nga marrëveshja për të cilin u negociua mbi 10 orë

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian zbardh
x
BREAKING NEWS

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Shtëpia e Bardhë dhe bën thirrjen e fortë

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Shtëpia e Bardhë dhe
x
BREAKING NEWS

Situata e Covid-19 në vend, ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Situata e Covid-19 në vend, ministria e Shëndetësisë del me
x

Bota

SHBA shton presionet në Lindjen e Mesme, Blinken thirrje Izraelit dhe Palestinës që të ndërmarrin hapat e nevojshëm për të ulur tensionet

SHBA shton presionet në Lindjen e Mesme, Blinken thirrje Izraelit dhe

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken vizitoi Lindjen e Mesme në një situatë të gjatë dhune dhe tensionesh të cilat shpërthyen para se ky i fundit të nisej për udhëtim. Sekretari amerikan, si fillim u takua me presidentin egjiptian Abdel Fattahal-Sisi dhe më pas ai kaloi në Izrael për tu takuar me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në Kudsin Perëndimor. Blinken, i bëri thirrje Izraelit dhe Palestinës që të ndërmarrin hapat e nevojshëm për të ulur tensionet në rritje në rajon. "SHBA-ja mbetet e përkushtuar ndaj vizionit të tyre për një zgjidhje me dy shtete në çështjen palestineze. Çdo hap që na largon nga ky vizion është i dëmshëm për sigurinë e Izraelit dhe qëllimin e tij afatgjatë për t'u bërë një demokraci hebreje", tha Blinken. Duke iu referuar tensioneve në rritje dhe humbjeve të jetëve në Izrael dhe Palestinë, sekretari amerikan tha: “U bëjmë thirrje të gjitha palëve të ndërmarrin hapat e nevojshëm për të siguruar qetësinë dhe uljen e tensionit”. Blinken, duke përdorur shprehjen "Harem Al-Sharif" (Xhamia e Shenjtë) për Mesxhidal-Aksanë, nënvizoi se janë të përkushtuar për të ruajtur status quo-në e objekteve fetare në Kuds. Përshkallëzimi në Bregun Perëndimor dhe fryma antidemokratike e qeverisë së re mund ta bëjnë të vështirë mbështetjen e Izraelit në organizatat ndërkombëtare si OKB-ja, Gjykata Ndërkombëtare Penale dhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë. Por jo vetëm kaq, përshkallëzimit me palestinezët i shtohet edhe çështja e reformës në drejtësi të dëshiruar nga ministri Yariv Levin i cili synon të kufizojë kompetencat dhe autonominë e gjyqësorit.