BREAKING NEWS

VIDEO/ Banorët në rrezik? Artan Hoxha plas deklatratën ‘bombë’: Kompania që ka dhënë ekskluzivitetin kërkoi mbylljen e ‘Big Brother VIP’

VIDEO/ Banorët në rrezik? Artan Hoxha plas deklatratën
x
BREAKING NEWS

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha dorëheqjen nga gara për kryetar Bashkie në Korçë, Gjata zbardh prapaskenat e forta

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113 mijë eurot nga biznesmeni

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113
x
BREAKING NEWS

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha thirrje policisë: Shkoni te bandat, te ngjarjet e fundit kriminale në Tiranë makinat janë vjedhur në të njëjtin qytet

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top Channel kanë ndjerë rrezik, ata e dinë se nga vjen sulmi

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Përçahen demokratët e Berishës në Sarandë

Çfarë po ndodh? Përçahen demokratët e Berishës
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 maji/ Ish deputeti reagon për tërheqjen e kandidatëve të PD-së: Bombën ia ka vënë Berisha

Zgjedhjet e 14 maji/ Ish deputeti reagon për tërheqjen e
x

Bota

SHBA tregon se çfarë fshihet pas armëpushimit që kërkon Kina në Ukrainë

SHBA tregon se çfarë fshihet pas armëpushimit që

Shtetet e Bashkuara denoncuan dje thirrjen e Kinës për një armëpushim në Ukrainë, duke thënë se kjo përbën një vërtetim të pushtimeve ruse në Ukrainë deri më tani dhe i jep Kremlinit një mundësi për të përgatitur një ofensivë të re, tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë. "Ne nuk i mbështesim thirrjet për një armëpushim në këtë kohë," tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby përpara udhëtimit të presidentit kinez Xi Jinping në Moskë javën e ardhshme. "Ne sigurisht nuk i mbështesim thirrjet për një armëpushim që Kina mund të bëjë në një takim në Moskë, i cili thjesht do të përfitonte Rusinë," shtoi ai. Për Shtetet e Bashkuara, të cilat udhëheqin koalicionin perëndimor në dërgimin e armëve në Ukrainë në mbështetje të luftës së saj kundër agresionit rus, një armëpushim do të lejonte që presioni mbi forcat ruse të lehtësohej dhe t'i jepte Kremlinit një shans për të konsoliduar dominimin e tij në zona të mëdha të vendit. "Një armëpushim tani është në thelb miratimi i pushtimeve ruse," tha Kirby. “Rusia do të ishte e lirë të përdorte armëpushimin për të konsoliduar më tej pozicionet e saj në Ukrainë, për të rindërtuar, rivendosur dhe rinovuar forcat e saj për të rifilluar sulmet në Ukrainë në kohën e duhur”. "Ne nuk mendojmë se ky do të ishte përparim drejt një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme," theksoi Kirby. Qeveria amerikane ka ftuar Xi Jinping të flasë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky si pjesë e vizitës së tij në Moskë. “Ne shpresojmë që presidenti Xi do të komunikojë drejtpërdrejt me Presidentin Zelensky pasi ne vazhdojmë të besojmë se është shumë e rëndësishme që ai të dëgjojë edhe palën ukrainase, jo vetëm zotin Putin”, tha Kirby.