Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA, Trump bisedë telefonike me Poroshenko, mbështet Ukrainën

Postuar: 06/02/2017 - 07:27

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka zhvilluar gjatë ditës së djeshme një bisedë telefonike me presidentin e Ukrainës, Petro Poroshenko, për t’i garantuar atij mbështetjen e SHBA-së.

Një deklaratë e Shtëpisë së Bardhë, e cilësoi bisedën si “shumë të mirë”, e cila në qendër të saj kishte konfliktin në lindje të Ukrainës, si dhe një takim mes të dy presidentëve.

Nga ana tjetër, zyra e presidentit ukrainas, ka deklaruar se në telefonatën e zhvilluar mes Tramp dhe Poroshenko, të dy liderat ranë dakort për arritjen e një armëpushimi sa më shpejtë dhe kanë shprehur shqetësimin për situatën humanitare në vijën e frontit.

Situata në Ukrainën lindore është acaruar ditët e fundit ku sipas raportimeve të  mediave ndërkombëtare janë zhvilluar luftime mes forcave separatiste pro ruse dhe forcave të ushtrisë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2019 - 22:21

Një objekt hapësinor i zbuluar nga shkencëtari rus Gennady Borisov në gusht 2019 i përshkruar fillimisht si kometë nga studiuesit, mund të rezultojë të jetë një anije aliene, ka sugjeruar një studiues nga Kalifornia

Postuar: 20/09/2019 - 22:00

Në skenarët e filmave fantastikë kemi parë shpesh kur bota bëhet shkrumb e hi nga pushtuesit al

Postuar: 20/09/2019 - 20:51

Kristiano Ronaldo, u maskua si një person tjetër, dhe doli në qendër të Torinos për të luajtur

Postuar: 20/09/2019 - 20:46

Një rezident në Georgia shpërndau dje një video të detajuar të xhiruar me dron, të anijes trans

Postuar: 20/09/2019 - 19:34

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar sot se mund të lirojë të burgosurit e grupit mil

Postuar: 20/09/2019 - 19:20

Gjenerali rus Alexander Fomin, tha sot në një takim pune se avionë amerikanë ishin përfshirë në

Postuar: 20/09/2019 - 19:00

Lideri i grupit islamik libanez Hezbollah, Hassan Nasrallah paralajmëroi sot Arabinë Saudite dh